Saldırılarla ilgimiz yok!

Bombay'daki saldırılardan sorumlu gösterilen Leşkeri Tayyibe Örgütü, saldırılarla ilgilerinin olmadığını söyledi.

17 milyon kişinin yaşadığı Bombay’ı kana bulayan seri patlamaların arkasında kimlerin olduğu ise hala araştırılıyor. Hindistan polisi ve İçişleri Bakanlığı patlamaları üstlenen bir örgüt çıkmadığını belirtirken, Leşkeri Tayyibe örgütü ve benzeri ayrılıkçı Keşmirli gruplar ile Bombay mafyası üzerinde durduklarını duyurdu. Leşkeri Tayyibe örgütü ise saldırı ile ilgisi bulunmadığını bildirdi. Örgüt, olayı “çok çirkin ve barbarca” olarak nitelendirdi. Kendini Doktor Gaznevi olarak tanıtan örgütün bir sözcüsü, “Bunlar insanlık dışı ve barbarca saldırılar. İslam suçsuz insanların öldürülmesine izin vermez.”dedi. Sözcü olayla ilgili olarak kendilerinin suçlanmalarını ise Hindistan güvenlik yetkililerinin Keşmirli mücahitleri kötü gösterme çabası olarak değerlendirdi.

Keşmirli bir diğer ayrılıkçı örgütü Hizbu’l Mücahidin de bir açıklama yaparak olayı “çok çirkin” olarak nitelendirdi. Örgütün Sözcüsü İnsah Elahi Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yaptığı açıklamada, “Sivillere saldırmak bizim bildirgemizde yer almaz. Hiçbir zaman bu tür saldırılar gerçekleştirmedik, kimsenin gerçekleştirmesine de izin vermeyiz” diye konuştu.

Tren istasyonlarında dün yerel saatle 18.30 civarında, trenlerin en kalabalık olduğu saatte kısa aralıklarla patlayan 7 bombadan bazılarının poşetlerle vagonlara konulduğu, bazılarının da vagonların gizli yerlerine monte edildiği anlaşıldı. Hindistan’ın en önemli ekonomik merkezi konumundaki Bombay’da tren seferleri geçici olarak durdurulmuştu. Dünkü saldırıların ardından büyük korku yaşayan halk bugün işe gitmek için yine trenleri kullanmak zorunda kaldı. Polis yeni saldırılar olabileceği endişesiyle Bombay’daki tren istasyonlarındaki güvenlik önlemlerini artırdı.

17 milyon nüfuslu Bombay şehrinde her gün 6 milyon kişi banliyö ve trenleri kullanıyor. Kentte bundan önceki en kanlı saldırı 1993 yılında gerçeklemiş, bu saldırıda 250’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.