‘Saldırının ardındakiler ortaya çıkarılsın’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle sonuçlanan saldırının ardındaki kişilerin tam anlamıyla ortaya çıkartılması gerektiğini bildirdi.

Yaklaşık 20 dakika gazete binasında kalan Erinç, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Hrant Dink’i kaybetmiş olmanın gazeteciler olarak kendilerini çok kötü etkilediğini söyledi. Agos Gazetesi çalışanlarına başsağlığı dileklerini iletmek için geldiklerini belirten Erinç, şöyle konuştu:

“Dileğimiz, bu hunharca saldırının ardındaki kişiler tam anlamıyla ortaya çıkarılsın. ‘Bundan sonraki kim’ diye düşünmekten meslektaşlarımız, bilim insanları, sanatçılar ve yazarlar kurtulmuş olsun. Elbet bu saldırının hem demokrasi anlayışına, hem ifade özgürlüğüne, hem halkın bilgilenme özgürlüğüne saldırı olduğunu biliyoruz. Tabii bundan da önemlisi, can güvenliğine yönelik bir saldırıdır. O nedenle anlamı, kaba kuvvet kullanmanın da ötesinde bir yaklaşımı içermektedir. Bundan sonra yeni acıları yaşamamamızı, Türkiye’nin önüne yeni engeller konmamasını bekliyoruz. Bunu engellemenin en başlıca sorumlusunun da politikacılarımız ve devlet yöneticilerimiz olduğunu anımsatmak istiyoruz.”

Erinç, gazeteci cinayetlerinin ardından cemiyetin pasif kaldığı yolunda eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi.

“Cemiyette tören, genelde ailelerin isteğiyle yapılıyor. Biz de bu konuda ailenin talebi olup olmadığını araştırdık. Ama aileden herhangi bir talep gelmedi. Biz ilk günden buraya geldik. Fakat içeri girme imkanı bulamadık. Polisler içeride araştırma inceleme yapıyorlardı. Onun arkasından da İstanbul dışında bir toplantıya gitmek durumundaydık. Acımızı paylaşanlar oldu. Biz de meslektaşlarımızın ve Agos’un acısını paylaşan açıklamalar yaptık. Bu değerlendirmeler görecelidir. Eksik bulan meslektaşlarımız da olabilir. Hakları da var sayılır.”

Bu arada, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran da gazeteye taziye ziyaretinde bulundular.