Salgın için Bakanlık ‘su’ dedi Belediye kabul etmedi

Sağlık Bakanlığı, Aksaray, Şereflikoçhisar ve Siirt’teki ishal vakalarının şebeke suyundan kaynaklandığını açıkladı.

Ancak Aksaray Belediye Başkanı, Bakanlığın açıklamasının çelişkili olduğunu ve kabul etmediğini söyledi.

Aksaray’da 4 bin, Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde de 3 bini aşkın kişinin hastalanmasının nedeni günlerdir tartışılıyordu. Akıllara ilk olarak şebeke suyu geldi. Ancak hem yerel yöneticiler, hem de bölgede inceleme yapan uzman ekipler salgının sudan kaynaklanmadığını açıklamış, Aksaray Belediye Başkanı Yardımcısı da bu iddiayı kanıtlamak için, kameraların önünde musluktan bardağına doldurduğu suyu içmişti. Ancak, dün Sağlık Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama yapılarak, hastalığın sudan kaynaklandığı, Aksaray’daki su tesisatındaki arıza tamiri ve su borularının değişiminde kirlenme olduğu bildirildi.
Haberin devamı

Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: “Hastalardan alınan örneklerde birden fazla etken tespit edilmiştir. Bu etkenler Adenovirüs, Rotavirüs, Norovirüs gibi viral etkenler ve koliform bakterilerdir. Vakaların her iki yerleşim biriminde de su kaynaklı bir bulaşma şeklinde başladığı ve bunu takiben hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşma şeklinde devam ettiği anlaşılmıştır. Yeterli su klorlaması yapılmakla birlikte lokal arızaların tamiri ve su borularının değişimi döneminde kirlenme olduğu anlaşılmıştır.”
Bakanlık ısrarlı: Aksaray’da ishalin nedeni su

Sağlık Bakanlığı, Ankara Şereflikoçhisar’daki ishal vakalarıyla ilgili olarak ise, bu bölgede su klorlamasının bazı noktalarda yeterli seviyede olmadığının tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında, Siirt’teki ishal salgınının da su kirliliğinden kaynaklandığı belirtilerek, “Hastalık etkenlerinin bulaşma yolu su kaynaklı olmakla birlikte el yıkama, tuvalet temizliği, gıda hijyeni gibi temizlik kurallarına dikkat edilmediği takdirde temas yoluyla da bulaşma olabileceğinden vatandaşlarımız bu hususlara azami dikkat göstermelidir” denildi.

AKSARAY BELEDİYE BAŞKANI ISRARLI: SU TEMİZ

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ise, numunelerde yapılan incelemelerde virüs konusunda fikir birliği oluştuğunu, ancak kaynağı ile ilgili kesin bir sonucun ortaya çıkmadığını söyledi. Palta, Bakanlığın açıklamasının çelişkili olduğunu iddia ederek şöyle dedi:

“Sağlık Bakanlığı’ndan gelen 8 kişilik ekip, yapılan analizlere göre şebeke sularında kimyasal kirlilik ve bakteriyolojik kirliliğin saptanmadığı yönünde bize görüş bildirmişti. Ama Sağlık Bakanlığı açıklamasında Aksaray’da su klorlamasının yeterli seviyeye getirildiği, lokal arızaların tamiri ve su borularının değişimi sırasında kirlenme olduğu söyleniyor. Su klorlamasının yeterli olduğu bir önceki teknik raporda belirtilmesine rağmen, Sağlık Bakanlığı açıklamasında klorun eksik olduğu, yeterli seviyeye getirildiği söyleniyor. Burada bir çelişki var.”

Numunelerin insan dışkısından alınmasının virüsün kaynağıyla ilgili yorumun yanlış yapılmasına neden olduğunu iddia eden Patla, “Elimdeki verilere göre Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasını kabul etmiyorum. Bu virüs hava ile dokunma, yeme, içme ile bulaşabiliyor” dedi.

‘GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇİYORUM’ DEMİŞTİ

Belediye Başkanı Palta, ilk talihlilerin temiz çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, “Suyla ilgili bir sorun yok. Ben gönül rahatlığıyla şebeke suyu tüketiyorum” demişti.

Ancak “tedbir amaçlı” olarak yine de suyun kaynatılmasını ve meyve sebzelerini bol suyla yıkanmasını isteyen Başkan Palta, şöyle konuşmuştu: “Bunları söylüyoruz ama suyla ilgili sorun varmış gibi algılanmasın. Çünkü bizler, belediye yetkilileri olarak suyumuzu içiyoruz.”

Vali Sebati Buyuran, kentte kusma ve mide bulantısı şikayeti nedeniyle hastaneye başvuranların sayısının 4 bin 74’e ulaştığını açıkladı.

Başvuru sayında yüzde 25 oranında bir azalma olduğunu belirten Vali Buyuran, “Vatandaşlarımız virüs tamamen yok edilinceye kadar tedbirli olmalı ve suyu mutlaka kaynatarak içmeli” dedi