Salihli iş adamları sera araştırması için Dikili’ye gitti

Manisa'nın Salihli ilçesinde yeni yatırım alanları araştıran girişimciler, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan Termal Organize Sera Bölgesi (TOSEB) kurulmasına yönelik girişimi benimsedi.

Salihlili iş adamlarının ortaklığıyla bir yıl önce kurulan Dikili’deki Fidaş serasında maliyet ve pazar araştırması yapan girişimciler, seracılıkla ilgili ayrıntılı bilgi alma imkanı buldu. Oda Meclis Başkanı Balaban, ilçelerinde bugüne kadar seracılığa gereken önemin verilmediğine işaret ederek, “Modern yöntemlerle yapılan seracılığın ulaştığı boyutları yakından görmek ufkumuzu açtı. Birçok arkadaşımız, bu uygulamaları yerinde görerek ileriye yönelik planlar yapma imkanı buldu.” dedi.

Fide üretimine yönelik Ege Bölgesi’nin ilk serası olan Fidaş’taki inceleme gezisine katılan Salihli Kaymakamı İsmail Hakkı Develi de jeotermal avantajı olan ilçenin seracılık konusunda gelişmeye uygun olduğunu ifade etti. Develi, yatırım maliyeti diğer sektörlere göre nisbeten düşük olan seracılık konusunda bir an önce girişimlerin başlatılması gerektiğini vurguladı.

Ticaret ve Sanayi Odası, jeotermal kaynaklara yakın yer araştırmasına devam ettiği Termal Organize Sera Bölgesi bünyesinde, her üyenin bin ile 100 bin YTL koyarak ortak olabileceği 100 ortaklı Salihli Termal Seracılık A.Ş. kurulmasını hedefliyor.