Salihli markalaşma yolunda ilerliyor

Salihli'de akedemisyenler, siyasilerle birlikte ilçenin markalaşması iiçin yapılacakları masaya yatırdı.

Toplantıya AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Manisa Valisi Refik Aslan Öztürk, Salihli Kaymakamı İsmail Hakkı Develi, Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Alaşehir Belediye Başkanı Kadir Daş, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir, CBÜ Salihli Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tamer Şanlıdağ, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, banka müdürleri muhtarlar ve davetliler katıldı.

Toplantıda CBÜ ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden akademisyenler ve Salihli’deki ekonomistler, başta istihdam olmak üzere ilçenin problemlerine çözüm aradı. Birinci oturumda konuşan Doç. Dr. Mustafa Ökmen, sektörler bazında sosyoekonomik yapıyı analiz etti. Doç.Dr. Yaşar Uysal ise, “Avrupa Birliği (AB), Türkiye Tarımı ve Salihli Örneği” konulu konuşmasında, “Türkiyenin hedefi AB’ye üye olmak değil, Avrupa standartlarını yakalamak ve geçmektir. Salihli’nin önemli ürünlerinin başında üzüm, tütün, buğday, pamuk ve son zamanda da zeytin geliyor. Hayvancılıkta da mesafe alındığını görüyoruz.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Ali Gülçubuk da, “Türkiyenin zengin tarım potansiyeli var. Turizmde de gelişme ve büyüme için marka olmalıyız. Salihli’nin markalaşmaya önü açık, yeter ki sanayiciler yatırım yapmaya gelsin.” şeklinde konuştu.

İkinci oturumda İzmir Çevre ve Orman İl Müdürü Osman Tatar, ekonomide alternatif arayışları anlattı. Tatar, “Jeotermal enerjinin seracılıkta kullanımıyla ilgili çok yönlü çalışmalarımız oldu ve başarılı sonuçlar aldık.” dedi. STSO Başkanı Talat Zurnacı ise, “Hedefimiz birey odaklı olduğuna göre toplum olarak amacımız, toplum düzeninde demokrasi, insan hakları, serbest pazar ekonomisi, sosyal ve ekonomik kalkınmışlık ve daha fazla mutluluktur. Bütün bunların gerçekleşmesi için insanlarımızın birer işi olmalı.” diye konuştu. Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yunus Çelik Salihli ekonomisi içinde tarımın yerini açıklarken Salihli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Cevdet Eren, bölgenin dünü, bugünü ve yarını üzerine bir değerlendirme yaptı. Salihli Meslek Yüksekokulu Müdürü Şanlıdağ da üniveriste sanayi dayanışmasından son derece menun olduklarını belirtti. Akademisyenler olarak ilçenin kalkınmasında yol gösterici olmaya çalıştıklarını vurgulayan Doç. Dr. Şanlıdağ, “Sanayicilerle ortak projeler üretmek bizi heyecanladırıyor. Bunun ileride atılacak daha büyük adımların başlangıcı olmasını umut ediyoruz.” dedi.