Samanyolu Eğitim Kurumları’ndan aşure ikramı

Samanyolu Eğitim Kurumları muharrem ayı münasebetiyle Yenimahalle'deki ev ve işyerlerine aşure ikramında bulundu.

Samanyolu Eğitim Kurumları muharrem ayı münasebetiyle Yenimahalle’deki ev ve işyerlerine aşure ikramında bulundu. “Geldi muharrem ayı şimdi kardeşlik zamanı” sloganı ile öğretmen, öğrenci ve okul aile birliği üyeleri yaklaşık 20 bin aile ve işyerine aşure dağıttı.

Samanyolu Eğitim Kurumları bünyesindeki Anadolu ve Fen Lisesi, Batıkent Eğitim Kampüsü, Nurettin Topçu ve Yüksel Sarıkaya İlköğretim Okullarında görevli öğretmenlerle birlikte öğrenciler ve okul aile birliği üyeleri Yenimahalle’deki çeşitli ev ve işyerlerini ziyaret ederek aşure dağıttılar. Bu kapsamda, Ostim, İvedik, Batıkent ve Demetevler Mahallesi sakinlerine, Ostim-İvedik Sanayi Esnafı ve bölge camilerindeki insanlar aşure vesilesiyle bir araya geldi. Dört gün boyunca devam edecek olan aşure dağıtımı ile tüm komşuların kapısının çalınması hedefleniyor.

Samanyolu Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hakan Yılmaz; “Bu güne “Aşure” denmesinin sebebi, Muharrem Ayı’nın onuncu gününe denk gelmesidir. Hadis kitaplarına göre ise, bu ismin verilmesinin hikmeti, bu günde Cenab-ı Hakk’ın on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunmasıdır. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir; Hz.Âdem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Nuh’un gemisinin Cudi Dağı üzerine aram eylemesi, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğması, Hz. Eyyüp’ün hastalıktan kurtulması, Hz. Yunus’un balık karnından kurtulması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkarılması, Hz. İsa’nın bugün dünyaya gelmesi, Hz. Davud’un tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Yakup’un gözlerinin görmeye başlaması ve Hz. Musa’nın kavminin denizin yarılmasıyla Firavun ‘un zulmünden kurtulması gibi olaylar bu günde yaşanmıştır.” dedi.

Yılmaz, “Tüm İslam alemi bu günler vesilesiyle tekrar dirilmekte ve kardeşliğini tazelemektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Hicri Yılbaşınızı tebrik eder, aşure gününün milletçe, huzurumuza, birliğimize vesile olmasını Rabbimizden temenni ederiz.” ifadelerini kullandı.