Samast ailesi cinayete tepkili

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın İstanbul'da yaşayan uzak akrabaları, cinayete büyük tepki gösterdi.

Olayı kesinlikle tasvip etmediklerini belirten Samast ailesine mensup vatandaşlar, isimlerinin böyle bir olayda geçmesinden dolayı büyük üzüntü içinde. Soyadı Samast olan Trabzonlu vatandaşlar, hayatını kaybeden Hrant Dink’in ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

İstanbul’daki Samast soyismine mensup olan Trabzonlular, Bayrampaşa’da Çalköyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği’nde biraraya gelerek olayı kınadı. Dernek Başkanı Selami Samast yaptığı açıklamada, “Samastlar olarak bu olay karşısında çok üzgünüz. Çok vahim, nefretle kınıyoruz. Hayretler içindeyiz.”dedi. Zanlının birileri tarafından kullanıldığını ve yönlendirildiğini düşünen Selami Samast, zanlının kendi soyadların taşımasından dolayı da ayrıca üzüntü duyduklarını belirterek, olayı tasvip etmediklerini dile getirdi.

Samast soyisminin “Sam esti” kelimelerinden türediğini ve zamanla “Samast, Samas, Samasti, Samesti” gibi değişik şekillerde kullanılır olduğunu anlatan Selami Samast, bazı basın organlarında kendilerinin soy isimden hareketle Ermeni olarak tanıtılmalarına da tepki gösterdi. Kendilerinin Türk olduğunu vurgulayan Selami Samast, aleyhlerinde haber yapan kurumlar hakkında hukuki başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

Hrant Dink’in cenazesine katılıp katılmamaları ile ilgili Selami Samast, “Bunu düşüneceğiz, toplanıp karar vereceğiz.” dedi. Hrant Dink’in ailsine, yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı dilediklerini söyleyen Samast, “Büyük sabır diliyoruz.” şeklinde konuştu. Samast, birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Ayrım düşünmüyoruz. Hepimiz kardeşiz. Birlikte saygı ve sevgi prensipleri içerisinde yaşayabilmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

-CİNAYET SONRASI KAHVEHANEYE GELMİŞ-

Edinilen bilgiye göre Ogün Samast, cinayeti işledikten sonra Bayrampaşa’ya geldi. Dayısı Turan Samast tarafından işletilen Sebat Kahvehanesi’ne gelen Ogün Samast, oyun oynayanları izledi. Kahvehanedekiler Samast’a “Sakalın çok uzamış, git kestir!” deyince berbere giderek traş oldu. Daha sonra dayısının evine giderek yemek yedi. Geceyi burada geçiren Ogün Samast, Yalova’ya gideceğini söyleyerek dayısının evinden ayrıldı.

Ogün Samast’ın dayısı Turan Samast ile kardeşi Yaşar Samast’ın 10 gün önce Amasya yakınlarında trafik kazası geçirdikleri ve yaklaşık 1 hafta yoğun bakımda kaldıkları öğrenildi. Bir kaç gün önce İstanbul’a getirilen Turan Samast’ın evinde istirahat ettiği ve dışarı çıkmadığı belirtildi. Turan Samast’ın olayla herhangibir bağlantısı olmadığı, akrabası olması nedeniyle Ogün Samast’ı misafir ettikleri ifade edildi.