Samast Dink cinayetini anlattı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı olarak Samsun'da yakalanan Ogün Samast, suçu itiraf etti. İstanbul'a getirilen Samast cinayeti anlattı.

Samast, Hrant Dink’in Türklüğe hakaret ettiğini belirterek, şöyle ifade verdi:

“Bir vatansever olarak kanıma dokundu. Öldürmeyi kafaya koymuştum. Bir silah buldum. Gazeteye gittiğim zaman Dink’in gazetede olmadığını öğrendim. Dikkat çekmemek için bir süre o bölgede dolaştım. Sonra da gördüğüm an yanımdaki silahı çekip ateş ettim.”

MAHALLEDE HERKES TANIDI

Ogün Samast’ın Trabzon’da yaşadığı Pelitli Beldesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki komşuları, dün öğleden sonra televizyonlarda gösterilen “zanlı” görüntüsüyle şoka uğradı.

Komşuları, “Görüntülerdeki genç, yüzde 99 Ogün Samast diye düşündük. Bizim mahallede de kot pantolon, kot mont ve beyaz beresiyle dolaşıyordu” diye konuştu.

ALPEREN ÜYESİ MİYDİ?

Zanlının Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) gençlik örgütü olan Alperen Ocakları ile ilişkisi olduğu iddia edildi. Ancak BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bu iddiayı yalanladı.

Hırsızlıktan poliste suç kaydı bulunan Ogün Samast İstanbul Kartal doğumlu, ev hanımı ve belediyede geçici işçi bir çiftin 2’sı kız 4 çocuğundan en küçüğü. İstanbul’da yaşayan ailesi, Ogün Samast 3 yaşındayken Trabzon’a yerleşti. Ortaokul mezunu olan ve lise birinci sınıftan okulu bırakan Ogün Samast’ın girdiği işlerden uzun zaman geçmeden ayrıldığı belirtildi.