‘Samatya’daki cinayetin zanlısı tek kişilik koğuşa alınsın’

Fatih Samatya'da geçen yıl bıçaklanarak öldürülen 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ün ailesi ve avukatı, konuşmak isteyen cinayet zanlısının korkutulduğunu öne sürdü.

Fatih Samatya’da geçen yıl bıçaklanarak öldürülen 85 yaşındaki Maritsa Küçük’ün ailesi ve avukatı, konuşmak isteyen cinayet zanlısının korkutulduğunu öne sürdü. Ailenin avukatı Eren Keskin, “Nazaryan o koğuşta kaldığı sürece konuşmaz. Devlet gerçeğin ortaya çıkması için Nazaryan’ı tek kişilik bir yere almalı.” dedi.

Geçtiğimiz yıl 28 Aralık 2012 tarihinde Fatih Samatya’da bıçaklanarak öldürülen 85 yaşındaki Maritsa Küçük’ün görülen duruşmasında katil zanlısının olay esnasında tanımadığı üç kişinin daha evde bulunduğunu söylemesi davayı takip edenlerin dikkatini çekmişti. Maritsa Küçük’ün çocukları ve avukatı bu konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yaptı.

Faillerin korunmaya çalışıldığını ve dosyaya gizlilik kararı konulduğunu söyleyen Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, “Dava açıldığında 1,5 sayfalık iddianame ile karşılaştık. Önceki olaylar araştırılmadı. Ekspertiz raporunda araştırmanın eksik olduğunu gördük. Başka bir kadına ait DNA örneklerine rastlandı.” dedi.

Suçlu olarak bir Ermeni yakalandığını ifade eden Keskin, “Adli tıp raporunda cinayet ‘Hunharca işlenmiş.’ deniyordu. Yaşlı bir kadının kafa kemiklerinin kırılması suretiyle öldürülmesi, nefret cinayeti olduğuna dair en büyük kanıt.” diye konuştu.

‘KATİL ZANLISININ KALDIĞI KOĞUŞ DEĞİŞTİRİLMELİ’

Katil zanlısı Nazaryan’ın konuşurken ağladığını, yere baktığını söyleyen Keskin, “Şahıs korkutulmuş olabilir. Hepimiz bu alanda yıllardır çalışıyoruz. Nazaryan geçtiğimiz celse ilk kez konuştu. Cinayet sırasında tek kişi olmadığını, 3 kişi olduklarını söyledi. Nazaryan, ‘Bunlar çok güçlü insanlar, beni yaşatmazlar.’ dedi. Bana koğuşta kalmaktan korktuğunu söyledi. Nazaryan o koğuşta kaldığı sürece konuşmaz. Devlet gerçeğin ortaya çıkması için Nazaryan’ı tek kişilik bir yere almalı. Soruşturmayı genişletme taleplerimiz var.” ifadelerini kullandı.

’85 YAŞINDAKİ KADINDAN NE İSTERLER Kİ!’

Yaşadıklarının çok acı bir şey olduğunu ağlamaklı gözlerle anlatan Maritsa Küçük’ün kızı Bayzar Midilli, “Annemi niye öldürdüler? Bir insanı kesip biçmek ne demek? Benim annemi Samatya’da herkes severdi. Bakkal dükkanımız vardı. Bizim istediğimiz Murat Nazaryan konuşsun. Devlet güvence versin ve konuşsun. Devlet bize yardım etsin. Şahsın nüfus kağıdı bile yok. Tek kişilik koğuşa alsınlar. Keşke annemizi diğerleri gibi, dövüp, bıraksalardı. 85 yaşındaki kadından ne isterler? Bunu yapan insan evladı olamaz. Bunlar cani.” şeklinde konuştu.

Kötü olaydan sonra kendileriyle ilgilenen herkese teşekkür eden Maritsa Küçük’ün oğlu Yaşar Küçük, tüm gerçeklerin bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.