Sami Güçlü AK Partili gençlere Necip Fazıl’ı anlattı

Tarım ve Köyişleri eski Bakanı ve Konya Milletvekili Sami Güçlü, AK Parti İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "Necip Fazıl'ı Anlamak" konulu sohbet programında partili gençlere Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu oluşumunu anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen sohbet ve şiir programının açılışında konuşan İl Gençlik Kolları Başkanı Avukat Fatih Kocaispir, Necip Fazıl Kısakürek’in sadece çok iyi bir şair, yazar, düşünür yada fikir adamı olmadığına dikkat çekerek, “Bir nesle ve hatta sonraki nesillere rehberlik etmiş, ışık tutmuş üsdat idi. O’nun dünyasını, fikir ve eylemlerini anlayıp beynine ve yüreğine sindirebilmek, inançlı ve fikir çilesi çeken her vatan evladının ideali olsa gerekir. Bugün O’nu fikir ve eylem hayatımıza daha kuvvetli biçimde yön verecek şekilde tanıyacak olmanın mutluluğu içindeyiz.” dedi.

İl Başkanı Abdullah Doğru da Necip Fazıl Kısakürek’in bir şair ve fikir adamı olmaktan çok, neyi savunduğunu ve neye isyan ettiğini ortaya koyan biri olduğunu savunarak şöyle konuştu: “Bugün ben dava adamıyım diyen insanlar onun fikirlerini hayatında uygulamalı.”

Sami Güçlü de Necip Fazıl Kısakürek’i daha lise yıllarında tanıdığını, sonra konferanslarına gittiğini, ilerleyen dönemde de onunla tanışarak, yakından tanıma ve bağlanma fırsatı bulduğunu söyledi. Necip Fazıl Kısakürek’i bugün bir kişinin bütün olarak anlatamayacağını savunan Güçlü, şunları söyledi: “Necip Fazıl Kısakürek, küçük yaşlarda bir çocuğun okuyamayacağı kitapları okumuş. 40 yaşına kadar babası gibi yaşamış, 40’ından sonra da annesinin ve büyükbabasının kendisine verdiği kültürel değerleri yavaş yavaş anlayarak hayatına idrak etmiştir. Kendisi büyük bir zekaya sahip tahayyül gücü çok yüksek bir insan. 1949’dan sonra ülkemizin düşünce dünyasında farklı bir kimlikte hizmet etti ve Büyük Doğu hareketini başlattı. O, 1905’de dünyaya geldiği Çemberlitaş’taki 4 katlı Osmanlı konağında daha küçük yaşlarda duvarın öbür tarafını tahayyül etmeye başladı.”

Sohbet toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Milletvekili Ziyarettin Yağcı, Seyhan İlçe Başkanı Adil Yiğenler, Kadın Kolları Başkanı Asuman Tekin ve davetliler katıldı.