Samsun Mavi Akim zirvesine hazirlaniyor

SAMSUN - Erdogan, Putin ve Berlusconi, 17 Kasim’da Durusu’da Mavi Akim’in açilisini yapacak.

Türkiye’de uzun yillar tartismalara yol açan, filmlere konu olan ‘Mavi Akim’ projesi hayata geçti. Hattin resmi açilisi bu hafta yapilacak. Samsun’un Çarsamba ilçesine bagli Durusu köyündeki açilisa basta Basbakan Recep Tayyip Erdogan olmak üzere Rus lider Vladimir Putin ve Italya Basbakani Silvio Berlusconi de katilacak. Açilis adeta enerji zirvesine dönüsecek. Üç lideri agirlamaya hazirlanan Samsun’da hummali bir çalisma yürütülüyor. Yollar, helikopter pisti yapiliyor, çevre düzenlemesine gidiliyor. Liderler için Karadeniz manzarali kral daireleri hazirlanirken, güvenlik tedbirleri de simdiden basladi. Liderlerden önce Samsun’a gelen istihbarat örgütleri çalismalari yerinde inceliyor. Eksik görülen veya dikkat edilmesini istedikleri kisimlari yetkililere bildiriyorlar. Rus ve Italyan istihbarati, resmî açilisin yapilacagi tesislerin bulundugu Durusu köyünde çesitli incelemelerde bulunurken, Türk makamlarina bazi talepler iletti. Liderler, her türlü saldiri ihtimaline karsilik havadan ve denizden korunacak. Çevrede çok sayida findik bahçesinin bulunmasinin güvenlik birimlerinin yükünü artirdigi belirtiliyor. Üç ülkeden toplam 170 basin mensubunun izleyecegi törende, dogalgaz sizintisi veya muhtemel bir kazaya karsi da önlem alindi. Edinilen bilgilere göre, 2 El Kaide füzesinin Türkiye’de kayboldugu yönündeki haberler üç ülke istihbaratini harekete geçirdi. Amerikan CBS televizyonunun Fransiz istihbaratina dayanarak verdigi “El Kaide, Çeçen militanlardan Rus yapimi 4 SAM füzesi aldi; ikisi Türkiye’de kayboldu.” haberi, özellikle Ruslari kaygilandirdi. Iddialar üzerine Rus istihbaratinin güvenlik seviyesini daha da artirdigi belirtiliyor. Putin’i otelde 80 kisilik özel ekibin koruyacagi ögrenildi.

Üç ülkenin güvenlik ekipleri, liderlerin uçaklarinin inecegi Samsun-Çarsamba Havaalani’nda da gerekli tedbirleri görüstü. Liderlerin üç ayri uçakla gelecegi, Erdogan ve Berlusconi’nin helikopterle tören alanina ulastirilacagi ifade ediliyor. Putin’in ise bir limuzinle havaalanindan tören alanina götürülecegi iddia ediliyor. Samsun-Ordu Karayolu üzerindeki bazi noktalara Türkçe, Italyanca ve Rusça “hos geldiniz” yazilari asilmaya baslandi.

Siki güvenlik tedbirleri dolayisiyla her an degisebilecek programa göre persembe günü Durusu Dogalgaz Tesisleri’nde Mavi Akim’in resmî açilisini yapacak olan liderler daha sonra Büyük Samsun Oteli’ne geçerek burada bir zirve gerçeklestirecek. Üç lider, birlikte yiyecekleri yemegin ardindan ortak basin toplantisi düzenleyecek. Enerji zirvesinin yapilacagi Büyük Samsun Oteli’nde hummali çalismalar sürüyor. Liderlerin kral dairelerinde ortak çalisma odasinin yani sira uluslararasi yeni telefon hatlari da olusturuldu. Üçlü zirvenin yapilacagi büyük kral dairesinde Osmanli figürlerinin yer aldigi çiniler, yagliboya resimler, üzerinde dünyayi ayaginin altina almis aslan desenli yatak örtüsü ve perdeler, Atatürk portresi ve Türk bayraginin bulundugu tablolar, at ve baykus heykelcikleri, deri koltuklar, ceviz mobilyalar dikkati çekiyor.

Italyan ekiplerinden sonra Rus istihbarat ekipleri de otele gelerek incelemede bulunurken, Çeçen sorunu ve Türkiye’de iki füzenin kayboldugu yönündeki haberlerin Rus ekibinin tedbirlerini daha da artirmasina sebep oldugu bilgisi edinildi. Amerikan CBS televizyonu, geçtigimiz günlerde Fransiz istihbaratina dayanarak; “El Kaide, Çeçen militanlardan Rus yapimi 4 adet SAM füzesi aldi; bunlardan ikisi Türkiye’de kayboldu.” seklinde bir haber vermisti. Habere göre Fransiz istihbarati, ikisi Lübnan’a, ikisi de Fransa’ya gönderilecek füzelerin Fransa’ya gidecek olanlarinin izini Türkiye’de kaybetmis. SAM füzelerinin menzili yaklasik 3 bin metre. Büyük Samsun Oteli’nde Rus ve Italyan koruma ekipleri ve basin mensuplari için de ayri ayri olusturulan salonlara internet baglantisi dahil gerekli iletisim hatlari kuruldu. Otel Müdürü Sebahattin Batur, “Otelimizi basbakanlik binasina çevirdik. Cumhuriyet tarihinin en önemli zirvelerinden birisi için özellikle güvenlik üzerinde duruyoruz.” dedi.

Durusu’da ‘zirve bayrami’

Durusu köyünde de incelemelerde bulunan Rus ve Italyan istihbarati, Türk makamlarina bir dizi talep iletti. Istihbarat servislerinin, tek olan alana giris-çikis kapilarinin 3’e çikarilmasini istedigi ögrenildi. Liderler, her türlü saldiri ihtimaline binaen havadan ve denizden de siki bir sekilde korunacak. Çevrede çok sayida findik bahçesinin bulunmasinin da güvenlikçilerin isini zorlastiracagi, Rus ve Italyan istihbaratinin bu yüzden önlemlerin daha genis tutulmasini istedigi vurgulaniyor. Çarsamba ilçesindeki Durusu Basinç Düsürme ve Ölçüm Istasyonu’nda gerçeklestirilecek zirve öncesi kaymakamlik da Durusu Muhtarligi’ndan “zirve günü halkin kalabalik yapmamasini” istedi. Ekipler, gece ve hafta sonu da çalisarak helikopter pisti, tören çadiri ve otopark insa ediyor.

Zirve öncesi Durusu köyünde de altyapi ve çevre çalismalari hizlandirildi; köy adeta ihya oldu. Muhtar Aziz Sezgin, “Hiç olmayan suyumuz zirve sayesinde gelecek. Borular döseniyor. Bizden o gün kalabalik yapmamamiz istendi. Ama tatlimizla, ayranimizla ve kesecegimiz kurbanla onlara misafirperverligimizi de göstermek isterdik.” dedi. Tesislere giden yol kenarinda evi bulunan Hatice Çetinkaya ise “Çok heyecanliyim. Köyümüze dünya liderleri geliyor. Evimin önünü, bahçemi temizledim.” seklinde konustu.