Samsun’da okullardaki şiddet masaya yatırıldı

Bir lise öğrencisinin bir başka lisede okuyan iki öğrenciyi silahla vurduğu Samsun'da okullardaki şiddet ve madde bağımlılığı masaya yatırıldı.

Vali Güzeloğlu, yaşananların tekrarlanmaması için akademik, askeri, adli ve seçilerek göreve geldikleri kurumların temsilcilerini bir araya getirerek, toplantı düzenledi.

İlk ve ortaöğretimdeki eğitime ilişkin sürecin salt eğitim birimleriyle değerlendirilemeyeceğinin son olayla açık bir şekilde ortaya çıktığına dikkat çeken Güzeloğlu, “Çocuklarımızın kişilik ve kimlik gelişim süreçlerinin olması gerektiği yönde gerçekleşmesi için devletimizin tüm kurumlarıyla işbirliği içinde olup konuya multidisipliner açıdan yaklaşmamız zorunludur. Yaşadıklarımızın gelecek süreçte yaşanmaması için gerekenler yapılacaktır.” dedi.

Ortak bir çalışmayla eylem planı bütünlüğünde Samsun özelinde şiddete karşı çalışmayı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Güzeloğlu, “Gençliğimizin her açıdan en iyi şekilde yetiştirilmesi, yarınlara hazırlanması, kimlik ve kişilik gelişim süreçlerinin bu anlamda temel ve milli değerlerle buluşturulması asıldır. Şüphesiz sevgi kardeşlik ve işbirliği temelinde hem kendi heyecanlarının topluma ulaştırılması ve buluşturulması hem de kendi yaşıtları arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi de olması gerekendir. Son zamanlarda ülkemiz ve ilimizde buna aykırı tutum, yaklaşım ve ne yazık ki çok üzücü olaylar gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

Gençlerin şiddet sergilemesinin üzerinde düşünülmesi ve çözüm üretilmesi gereken bir durum olduğunu ifade eden Güzeloğlu, “Bu olaydan her kurum ve her kesim ders çıkarmalı. Özellikle ilk ve ortaöğretim çağındaki eğitime ilişkin sürecin toplumsal beklentilerin ve kişilik gelişiminin salt eğitim birimleriyle yönlendirilemeyeceği ve değerlendirilemeyeceği açıktır. Olay devletin tüm kurum ve birimlerinin temel görevleri arasında yer almaktadır. Bu açıdan bu değerlendirme toplantımız ön bir çalışma olarak bu yanıyla Samsun ili çalışma ve eylem planını tanımlayacak, bundan sonraki süreçle ilgili temel değerlendirme ve ölçütleri belirleyecek ve alt çalışma gruplarıyla geleceğe sürdürülebilir ve sürekli bir çalışma alanı oluşturacaktır. Başlayan bu süreçte Samsun’da özellikle eğitim çağındaki çocuklarımız ve üniversite dahil gençlerimizin hem geleceğe dönük beklentilerinin, kişilik ve kimlik gelişim süreçlerinin hem de eğitimle ilgili şüphesiz olması gerekenlerin yapılması yönünde önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Güzeloğlu başkanlığındaki toplantıya; Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Arslan Karanfil, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Dindar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Serdar Yücel, Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Alican Usta, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Muharrem Soylu, İl Genel Meclisi Başkanı Necati Demir, Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan, Emniyet Müdürlüğü Narkotik Amiri Başkomiser Alparslan İlter, Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.