Samsun’da tarihi mezar odası bulundu

Samsun'da belediye tarafından yapılan kanalizasyon çalışması sırasında, tarihi değeri olan bir tümülüs bulundu.

Odanın içerisinde yapılan incelemede eski dönemlere ait, bir adet yaprak kolye, 2 anfora, 1 tester, 3 göz yaşı şişesi, kiremit ve bir bronz testi bulundu. Mezar odasının çalışmalarını yakından takip eden Mali Büro Polisleri eşliğinde çıkarılan tarihi eserler, müze müdürlüğüne götürülerek, yetkililere teslim edildi. Çalışmalar sırasında emniyet yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Tümülüs hakkında bilgi veren Arkelog Emine Yılmaz “Kayaya oyulmuş tek odalı bir mezar çıktı. Değişik bir defin sistemi olan urne’de özel bir kaba ölünün kemikleri ve tozu konularak saklanır” dedi.

Belediye çalışmaları sırasında mezar odaya çıktığını belirten Samsun Müze Müdürü Muhsin Endoğdu “Gerekli çalışmaları yaparak, mezar odasından çıkan tarihi eserleri müzeye getirerek kayıt altına alma çalışmalarını başlattık” dedi. Müdür Endoğdu “Mezar odasının girişi şuan kapatılarak, korumaya alındı. Gerekli çalışmalar devam edecek” şeklinde konuştu.

Daha öncede tarihi mezara denk geldiğini belirten kepçe operatörü Mustafa Sözer(45) “Kazı yaptığım sırada bir derin delik oluştuğunu gördüm. Daha öncede tarihi mezara rastladığım için açılan yere teneke koyup kapatarak, müze yetkilileri ve polise haber verdim” dedi.