Samsun’dan Çin’e ağır vasıta fren aksamı gidiyor

Nüfusu ve hızla büyüyen ekonomisi ile birlikte dünya siyasetinde daha etkin bir konuma gelmesi beklenen Çin'e Samsun'dan tek firma ihracat yapıyor.

Binbirçeşit tarafından üretilen otobüs fren aksamı Samsun’dan Pekin Limanı’na ulaşıyor. 1965 yılında hırdavat ürünleri satışı ile cıvata yay, kriko imalatı ile iş hayatına başlayan firmanın Binbirçeşit adı da o günlerin hatırası. Bu alanda 15 yıl faaliyet gösterdikten sonra Binbirçeşit, 1980’den itibaren otomobil yedek parça aksamının üretimine yönelmiş.

Uzun süre iç piyasaya ürün veren Binbirçeşit, 2000’den itibaren dünyaya açılarak direk ihracata başladı. İlk ihracatını Avusturya’ya yapan Binbirçeşit, daha sonra dünya otomotiv yedek parça sanayiinin kalbinin atığı Almanya ve İtalya’nın yanı sıra Suriye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Polonya gibi ülkelere de ihracat yapmaya başladı. Şirket, Çin’den gelen bir teklif üzerine 2003 yılından itibaren ucuz iş gücü, ucuz hammadde gibi sebeplerle emek yoğun sektörlerde dengeleri etkileyen Çin’e ihracata başlamış.

Bugün 40 yıllık aile şirketinin başında olan Zeki Başar, Çin’e ihracat yapmalarının kendilerini çok gururlandırdıklarını belirtti. Samsun’dan Çin’e ihracat yapan tek firma olmanın kendilerine buruk bir memnuniyet oluşturduğunu ifade eden Başar, Samsun, Karadeniz ve Türkiye’nin dünya ticaretinde daha fazla yer alması gerektiğine işaret etti. Türk müteşebbisleri olarak dünya ticaretinde Çin ile rekabet ettiklerini aktaran Başar, “Bu rekabet Çin müteşebbisi ile değil Çin hükümeti ile bizim aramızda. Çin hükümeti, aldığı demiri ucuza üreticiye sunuyor, işçinin sosyal imkanlarını karşılıyor. Biz bununla rekabet ediyoruz” dedi.

Kalite ve dürüstlükten taviz vermedikten sonra dünyaya mal satmanın sanıldığı kadar zor olmadığını dile getiren Başar, “Türk ihracatının artması için atılması gereken adımlar da var. Ben yatırım yapabilsem, istihdamı arttırabilsem pazar hazır malımı satabilicem. Ama, sigortası, vergisi bunlardan güç bulup yatırım yapamıyor kapasitemi arttıramıyorum. O nedenle kredi konusunda daha makul şartların sunulması gerekiyor” diye konuştu.

Dünyanın bir ucundaki Çin’e otobüs gibi ağır vasıta fren aksamı ihracatı yapan Binbirçeşit Firması, bugünlerde dünyanın bir başka ucu Kanada’ya ihracat yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’de Devlet Demiryolları’nın kullandığı trenlerin de fren aksamı Binbirçeşit Şirketi tarafından imal ediliyor.