Samsun’da zehirli varil alarmı

Samsun'da sahile vuran metal cisim zehirli varil endişesine neden olurken önce bomba sonra radyasyon kontrolünden geçirildi.

İlk olarak mıntıka polisinin incelediği cisimde bomba veya zehirli gaz bulunduğu şüphesi, bütün birimleri harekete geçirdi.

Olay yerine önce Samsun Emniyet Müdürlüğü bomba imha uzmanları geldi. Daha sonra olay yeri inceleme ekibi, deniz polisi, sahil güvenlik, sivil savunma ve Atakum Belediyesi görevlileri tek tek gelerek cismi inceledi. En son Samsun Çevre İl Müdürlüğü uzmanları gelerek cisimde radyasyon ölçümü yaptı.

Radyasyon ölçümünde bir sonuç çıkmaması üzerine cismin kaynak tüpü olduğu ve zararsız olduğu anlaşıldı. Yıllar önce denize atıldığı ve son günlerde Karadeniz’in dalgalı olması sebebiyle sahile vurduğu tahmin edilen kaynak tüpü Atakum Belediyesi dozeriyle sahilden alınıp Çevre İl Müdürlüğü’nün aracına kondu ve İtalya’nın Karadeniz’e attığı zehirli varillerinin depolandığı Alaçam ilçesi Terskırık Köyü’ndeki depoya nakledildi. Olay yerine gelen Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş, İtalyanlar’ın Karadeniz’e zehirli varil atması ve bunları almaması yüzünden varillere karşı büyük bir hassasiyetin oluştuğunu belirterek, “Denizlerimizi ve sahillerimizi temiz tutmalıyız. Bu kültürü oluşturmalıyız. Dünya bir gemi ve bu gemide beraber yaşıyoruz. Hiçbir millet denizlerimizi kirletmemeli. Bu hassasiyeti bütün dünya devletleri göstermeli.” dedi.