Samsunspor maça film izleyerek hazırlanıyor

Samsunspor Teknik Direktörü Erdoğan Arıca, cumartesi günü İstanbul'da Galatasaray ile karşılaşacak olan takımını karşılaşma hazırlamak için yoğun idman programının yanı sıra film izlettirip kitap da okutturuyor.

Arıca, oyuncularına konusu gerçek hayattan alınmış, siyah beyaz ayrımının sürdüğü dönemde Amerika’nın ilk siyah ve beyaz oyunculardan kurulu takımının bütün ön yargıları yıkan başarı hikayesinin anlatıldığı Unutulmaz Titanlar filmini izletti, Başarılı Olmak Bir Tercihtir isimli kitabı okuttu.

Sorulu başladığı ligde bir türlü isteği sonuçları alamayan Samsunspor’da ilk 5 haftanın ardından göreve gelen Teknik Direktör Erdoğan Arıca, oyuncularının motivasyonunu artırmak için farklı yöntemleri de uygulamaya geçiriyor. Beklenmeyen Ankaraspor karşılaşması sonrası futbolcularını ara vermeden kampa alan Teknik Direktör Arıca, her maçtan önce olduğu gibi Galatasaray maçından önce de hazırladığı sözü soyunma odası kulübün yemek hanesi gibi talebelerinin hemen her zakman görebileceği yerlere astı. Her maçtan önce ve sonra da biriktirdiği 100 kadar sözden uygun olduğunu düşündüğü bir tanesini yazıyor.

“Samsunspor için artık kazanmak var başka hiçbir şey bundan önde değil.” diyen Arıca, Galatasaray karşılaşması için ‘küçük gördüğünüz bir işi bir gün size in yükseklere çıkma fırsatını verebilir’ sözünü seçti. Arıca, oyuncularına konusu gerçek hayattan alınmış, siyah beyaz-ayrımının sürdüğü dönemde Amerika’nın ilk siyah ve beyaz oyunculardan kurulu takımının bütün ön yargıları yıkan başarı hikayesinin anlatıldığı Unutulmaz Titanlar filmini izletti, Başarılı Olmak Bir Tercihtir isimli kitabı okuttu.

Bir teknik adamın görevinin takımını her yönden karşılaşmaya hazırlamak olduğunu aktaran Arıca, “Fizik antrenmanı dünyanın her yerinde artık üst düzeyde yapılıyor. Ama kafa olarak hazırlanmak çok daha önemli. Grup bilincini, takım ruhunu, ekip dilini oluşturmak çok daha önemli. Bunun için de teknik adam lider olmalı ki grubunu hedefe yönlendirebilsin. Liderlik bir etkidir ve teknik adam lider değilse o zaman yalnız yürüyen bir adam olur. İstediği kadar ilgili,bilgili, yetenekli olsun etkileyemez ise bir yere varamaz” diyor.

Bir teknik adam için dünyanın en iyi yerinin çalıştığı takım, en önemli insanların da çalıştığı kulübün oyuncuları olduğunu aktaran Arıca, “Eğer buna oyuncular inanmaz ise o zaman teknik adamın yapabileceği hiçbir şey olmaz. Hedef belirlemek ve inanmak çok önemli. Teknik adamın işi de hedefi getirecek eylemi sağlamak için ruhsal, fizik, teknik, taktik açıdan takımı hazırlamak. Bunun için ben yeri geliyor topluca bir film izletiyorum yeri geliyor kitap okutuyorum. Başarı için asla vazgeçmemek için seçtiğim özlü sözler var. Bunu kulüp içinde her an görülebilecek bir yere yazdırıyorum. Başarı için en ufak ayrıntı ihmal edilmemeli, Çünkü başarı ayrıntıdadır.” diye konuşuyor.

İnsanların genel karakterinin doğuştan olduğunu dile getirerek yerle ve yabancı oyuncular arasında kazanma güdüsü açısından bir fark görmediğini aktaran Arıca, “Ben kişisel gelişim tekniklerine çok inanıyorum. Devre arası kampında biz bunu uygulattık. Bütün oyuncuların karakterini, hedeflerini, hatalarını öğrendim. Hayal kurmak önemli ama ancak vizyonu olanlar hayalleri karşısında hayal kırıklığına uğramazlar diye düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

Galatasaray’ın karşılaşmaları öncesi ‘cumartesi lideriz’ diyerek camialarını güdülendirmek için kendi açılarından doğru bir iş yaptıklarını dile getiren Arıca, “Dünyanın her yerinde mazisi, kitlesi ile büyük kulüpler vardır, herkesin de bu kulüplere saygısı vardır. Ama büyük takım diye bir şey yoktur. Büyük takım sahada iyi oynayan takımdır. Cumartesi günü biz büyük kulüp olmak için sahada olacağız” diyor.

Erdoğan Arıca, daha önce de oyuncularına Sindirella Man filmini izletip, Güdülenmenin Mucizesi başlıklı kitabı okutmuş. İsmet Arzuman’ın yönetiği ve hakem hataları sebebiyle spor kamuoyunu ayağa kaldıran 3 -0’lık Vestel Manissapor maçı sonrası da ‘hak verilmez alınır’ sözünü kullanmış.