Samsun’un üç ilçesinde şap karantinası

Samsun'un Alaçam, Havza ve Vezirköprü ilçesi, büyük baş hayvanlarda şap hastalığının görülmesi üzerine karantinaya alındı.

Samsun Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, bu sene yeni bir şap türünün görüldüğünü söyledi. Bu şap türü için Tarım Bakanlığı tarafından geliştiren aşının kullanıldığını aktaran Kirenci, “Türkiye genelinde şap hastalığını Tarım Bakanlığı silmek istediği biz de Samsun’da şap hastalığını silmek istiyoruz. Bunun için bu sene Samsun’da 250 bin şap aşışı yaptık. Bu nerede ise Samsun’daki büyük baş hayvanların tamamı demek.” dedi.

Bu sene yeni bir şap türünün görülmesinin etkili olduğunu dile getiren Kirenci, “Bunun ilk aşısını ilkbaharda yaptık. İkinci tur aşısı ise Tarım Bakanlığı’nın planlamaları doğrultusunda sonbaharda yapacağız. Bu şap türü yeni olduğu için asıl bağışıklık ikinci aşıdan sonra sağlanıyor, özellikle buzağılar buna dayanamayarak telef oluyor. Ancak şap hastalığını Türkiye’den silmek için yoğun çalışma yapılıyor. Bilindiği gibi şap yurt dışından geliyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerine ve Samsun içinde bir ilçeden bir başka ilçeye hatta bir köyden bir başka köye yayılmaması için celepçilere ve halkımıza önemli görevler düşüyor. Hasta hayvanlar kesinlikle taşınmamalı ve ekiplerimize bilgi verilmeli.” diye konuştu.