Sana yüz yıl önceden baktım Aziz İstanbul

Yüz yıllık bir zaman diliminden söz edilince “Yüz Yıl Uyuyan Güzel” masalı ve hiç değişmeden uyanan güzel prenses geliyor akla.

Nereden mi biliyoruz? Fotoğraf sevdalısı Nadir Ede’nin Teşvikiye Galeri Oda’daki “Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul” başlıklı fotoğraf sergisinden. 36 çift karşılaştırmalı siyah beyaz fotoğraftan oluşan sergide, Galata Kulesi’ni külahsız, Ortaköy’deki Boğaz manzarasını ise köprüsüz görüp şaşıracaksınız. Fotoğraf altlarında semtlerin ve mekanların adı yazmadığından bazen de yorulup meraklanacaksınız. Öğrencilik yıllarından bu yana fotoğrafçılıkla uğraşan Ede, “Fotoğrafa gönül verince biriktirmek kaçınılmaz oluyor.” diyerek başlıyor söze. Aşağı yukarı yüz yıl önce çekilmiş İstanbul fotoğraflarını, bugün aynı yerden ve aynı açılardan çekerek, şehrin değişimine ışık tutmaya çalışan sanatçı, “Fotoğrafın en önemli işlevi, belge olma niteliğidir.” diyor.

Sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiği İstanbul’a aynı açıdan ama farklı iki zamandan bakmak için 11 Şubat’a kadar vaktiniz var. (0212) 259 22 08