Sanal dolandırıcılar yakalandı

İnternet üzerinden, şifrelerini kırdıkları vatandaşların chat programlarını kullanarak, dolandırıcılık yapan 2 kişi polisin takibi sonucu yakalandı.

Son zamanlarda bilişim suçlarına yönelik suçlarda artış olduğunu belirleyen Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, bilişim suçlularına yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Son bir yıl içinde internet üzerinden vatandaşların özellikle kredi kartı bilgilerini alarak dolandırıcılık yapan şebekelerin yakalanmasının ardından şimdide, internet üzerinden chat programlarının şifrelerini kırarak, chat sahiplerinin tanıdıklarını dolandıran 2 kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, kasım ayı içerisinde İnternet üzerindeki chat programlarından vatandaşların şifrelerini kırarak kendilerini, kullandıkları lin lerdeki şahıs gibi tanıtıp telefon kontörü ve para talep şahısların olduğu belirlendi. Bunun üzerine çalışma yapan Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, telefon bankacılığı sistemi ile paraların genellikle devlet hastanesi civarında bulunan ATM’lerden çekildiği tespit etti. Bunun üzerine buradaki ATM’leri kontrol altına alan polisler, olayla ilgili 2 kişiyi yakaladı. Yapılan çalışma sonucunda yakalanan şahıslara ait olan 1 adet laptop bilgisayar, 1 adet sim kart ele geçirildi. Yakalanan şahısların chat programını kullanarak vatandaşların şifrelerini elde etmek için bu bilgisayara ve sim kartı kullandıkları belirlendi.

Polislerin yapmış oluğu çalışmalar sonucunda yakalanan şahısların bu güne kadar, Antalya’dan 8, İzmir’den 1, Kocaeli’den 1, İstanbul’dan 1 ve Çankırı’dan 1 olmak üzere toplam 12 vatandaşı, internet chat programını kırarak 3 bin 500 YTL haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. Polis olayla ilgili dolandırılan şahısların artabileceğini ve bununla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirtirken, vatandaşların internet üzerindeki chat programlarını kullanırken çok dikkatli olmalarını istedi. Polis, “vatandaşlar kendilerinden talep edilen kredi kartı numarası, banka hesap numarası ve kontör gibi taleplere kesinlikle cevap vermesin. İnternetkeki her türlü işlemlerinde kolay tahmin edilebilir şifreler ve favori soruları kullanmasın.” uyarısında bulundu.