‘Sanal Müzeler’ internette hizmette

Türkiye genelindeki 16 müze, saray ve manastır, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sayfasında sanal olarak gezilebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sayfasından derlediği bilgilere, hemen hemen her köşesinde bir tarihi eserin olduğu, binlerce yıllık geçmişi ile adeta açık hava müzesi olan Türkiye’yi her yıl milyonlarca yabancı turist ziyaret ediyor.

Ülke genelinde bulunan yüzlerce müze, saray ve manastır, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrarken, müzeleri, sarayları, manastırları, kiliseleri gezme imkanı olmayanlar için ise sanal ortamda bu imkan sağlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sayfasında bulunan, ”Sanal Müzeler” bölümünden, Konya Mevlana Müzesi’nden Ayasofya Müzesi’ne, Dolmabahçe Sarayı’ndan Topkapı Sarayı’na kadar ülke genelindeki 16 müzenin, sarayın ve manastırın görüntüleri izlenebiliyor.

Müzelerle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı bu bölümde, görüntülerde tarihi mekanlar en ince ayrıntısına kadar izleyenlere tanıtılıyor.

Bakanlığın ”Sanal Müzeler” bölümünde, şu müzelerin görüntüleri yer alıyor:

”Çorum, Isparta, Konya Mevlana, Anadolu Medeniyetleri, Aphrodisias, Ayasofya, Denizli Hierapolis Arkeoloji, Divan Edebiyati (Galata Mevlevihanesi), Side ve Efes Müzesi, Dolmabahçe, Topkapı ile Ağrı İshak Paşa Sarayı, Perge Tiyatrosu, Sumela Manastırı ve Aya İrini Kilisesi.”