Sanatçılar Bursa’yı sevdi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Kınalı Kar" ve "Melekler Adası"ndan sonra "Sev Kardeşim" adlı dizisini de Bursa'da çeken ünlü yapımcı ve oyuncu Osman Yağmurdereli ile ekibine yemek verdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, dizide yer alan sanatçılardan biri olan ve kısa süre önce öldürülen usta sanatçı Mümtaz Sevinç’i anarak başladığı konuşmasında, yapımcı Osman Yağmurdereli’ye üçüncü dizisini Bursa’da çektiği için teşekkür etti. Başkan Şahin, Bursa’nın her dönemde çok önemli bir medeniyet şehri olduğunu belirterek, bu anlayışla her yıl Bursa halkına yoğun bir kültür takvimi hazırladıklarını kaydetti. Şahin, “Uluslararası sanatçıların iştirakiyle geçen yaz gerçekleştirdiğimiz 44. Uluslararası Bursa Festivali büyük bir katılımla izlenme rekorları kırdı. Yağmurdereli de ‘Kınalı Kar’ ve ‘Melekler Adası’ dizilerini kentimizde çekti. Şimdi de yeni proje olan ‘Sev Kardeşim’ dizisini Bursa’da çekiyor. Biz, bu konuda Bursa’da sağlam bir taban oluşmasını ve şehrimizde zamanla daha çok yapıma imza atılmasını umuyoruz. Bursa’nın bu ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum” dedi.

OSMAN YAĞMURDERELİ: “BURSA BİZE UĞURLU GELDİ”

Kınalı Kar, Melekler Adası ve Sev Kardeşim dizilerini Bursa’da çekmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Yağmurdereli, “Bursa bize uğur getirdi. İlk dizimiz Kınalı Kar çok tuttu ve 700 yıllık bir tarihi olan Cumalıkızık’ı kısa sürede tüm Türkiye Kınalı Kar diye tanıdı. Aynı olay tarihi dokusuyla ünlü Zeytinbağı için de geçerli oldu. Melekler Adası dizisiyle Bursalılar ve tüm Türkiye Zeytinbağı’nı keşfetti ve hatta hem Cumalıkızık’a hem de Zeytinbağı’na giden minibüslerin camlarında Kınalı Kar ve Melekler Adası’na gider ibareleri yazdılar. Bu olay bir yapımcı açısından mutluluk verici. Bursa halkının elektriği bize pozitif enerji veriyor. Bursa’da dizi çekmek çok keyifli. Tabiî ki bu keyfi bizlere sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e de borçluyuz. Bize destek olan diğer kurum ve kuruluşlara minnettarız. Başkan Şahin’in bize ve ekibimize yaklaşımı bir ağabey gibi oldu ve bu yüzden de hem dostluğu hem de ağabeyliği bizim için çok önemli. İyi ki üçüncü dizimi de Bursa’da çektim” dedi.
Yağmurdereli aynı zamanda 19 Şubat’ta temelini Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın atacağı ve İstanbul-Bursa arasını 75 dakika indirecek hızlı feribot projesinin temel atma töreninde Bursa’da oldukları taktirde “Sev Kardeşim” dizisi ekibi ve sanatçıları olarak hazır bulunacaklarını belirtti.
Dizinin başrol oyuncusu Bursalı sanatçı Hande Ataizi, işi gereği İstanbul’da yaşadığını ailesinin ise Bursa’da olduğu için İstanbul-Bursa arasında adeta mekik dokuduğunu belirterek, İstanbul-Bursa arasını 75 dakikaya indirecek Hızlı Feribot projesi için Başkan Hikmet Şahin’e ayrıca teşekkür etti. Ataizi, “Başkanım biliyorsunuz ailem Bursa’da ve ben dizi ve sinema çekimlerinden fırsat bulduğumda soluğu Bursa’da ailemin yanında alıyorum. Bu ziyaretler sırasında da zaman zaman Yalova’da feribotta zaman zaman da trafikte büyük zaman kaybediyorum. Hızlı Feribot projesinin hayata geçmesiyle aileme ve sevdiklerime daha çok zaman ayıracağım ve gidiş gelişlerim rahatlayacak, bunun için size çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, Bursa’ya her gelişimde Bursa’nın mutlaka bir şeyinin değiştiğini görüyorum, bu da sizin farkınız olsa gerek. Unutmadan Bursa’nın şehir girişlerinin güzelleşmesi ise çok güzel. Size bir Bursalı olarak ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.
Başkan Hikmet Şahin, dizinin başrol oyuncularından Karadenizli türkücü Davut Güloğlu’na konser teklifinde bulundu. 44 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirilen Uluslar arası Bursa Festivali’nde bu yıl Karadenizli bir sanatçı görmek istediğini belirten Şahin, “Senin gibi Karadeniz türkülerini çok iyi yorumlayan bir sanatçıyı festival kapsamında Bursa’da ağırlamaktan mutluluk duyarım” dedi.
Ünlü türkücü Davut Güloğlu, “Bursa’da seve seve konser veririm. Yeter ki söyleyin başkanım. Bursa’ya daha önce pek çok defa geldim, ama doyasıya gezme imkanı bulamamıştım. Dizi çekimlerinden arta kalan zamanlarımda Bursa’yı ve tarihini daha yakından tanıyorum. Kent Müzesi’ne hayran kaldım. Bursa’nın tarihine sahip çıkılması beni çok mutlu etti. Bursa’nın sizinle birlikte adeta çehresi değişiyor. Bu değişimi de şahit olmak mutluluk verici” dedi.
Kamil Sönmez ile de koyu bir sohbet yapan Başkan Hikmet Şahin, usta türkücüyü de festivale davet etti. Başkan Şahin daha sonra Osman Yağmurdereli, Hande Ataizi, Davut Güloğlu ve yönetmen Cankat Ergin’e hediye verdi.