Sanatçılar ne kazandı?

Yılbaşı ve bayramda sanatçılar ne kadar kazandı?

Antalya’da yılbaşı ve Kurban Bayramı’nda sahneye çıkan sanatçılar arasında en fazla ücreti İbrahim Tatlıses alırken, Hülya Avşar ise en pahalı sanatçı unvanını elde etti.

Antalya’da yılbaşı ve Kurban Bayramı’nda otel ve tatil köylerinde, aralarında ünlü sanatçıların da bulunduğu 45 sanatçı sahneye çıktı.

Limak Limra Hotel ile Limak Lara De lüxe Otel’de ikişer saat olmak üzere dört saat süreyle sahne alan İbrahim Tatlıses toplam 166 bin YTL ile en fazla para kazanan sanatçı oldu. Tatlıses’i, Lares Park Otel ile Antedon De Lüxe Otel’de sahne alan Sibel Can izledi. Sibel Can, dört saatlik sahne için toplam 122 bin YTL ücret aldı.

Limak Lara Otel’de iki saat hayranlarını eğlendiren Hülya Avşar ise 90 bin YTL ücret beyan etti.

EN PAHALI HÜLYA AVŞAR

Hülya Avşar bir saatlik konser için 45 bin YTL ücret alırken, İbrahim Tatlıses 41,5 bin YTL, Sibel Can ise 31 bin 750 YTL aldı. Yılbaşı ve Kurban Bayramı’nın en pahalı sanatçısı unvanını ise Hülya Avşar elde etti.
Antalya’da sahneye çıkan Özcan Deniz 48 bin, Candan Erçetin 44 bin, Funda Arar 37 bin, Seda Sayan 37 bin, Grup Turkuaz 30 bin, Ege (iki gün) 23 bin, Nükhet Duru 25 bin, Soner Arıca 20 bin, Aysun-Ali Kocatepe 19 bin, Petek Dinçöz 10 bin, Yerel Orkestra 18 bin, Ferhat Göçer 18 bin, Altay (iki gün) 18 bin, Demet Akalın 16 bin, Aydın (M. Aydın Uğurlular) 15 bin, İsmail Türüt 14 bin, Nadide Sultan 14 bin, Arı Animasyon 13 bin, Ümit Sayın (iki gün) 13 bin, Aşkın Arsunan 12 bin, Rafet El Roman 12 bin, Melis Sökmen 11 bin, Rus Revü Grubu 11 bin, Bengü 9 bin, İzel 9 bin, Ege (Levent Ak) 8 bin, M. Yavuz Yalçınkaya 8 bin, Eda-Metin Özülkü 8 bin, Suat Suna 6 bin, Kerem Görsev 6 bin, Zeynep Dizdar 6 bin, Reyhan Karaca 5 bin, Metin Arolat 5 bin, Pınar Aylin (Fatma Pınar Tokatlıoğlu) 5 bin, Ayhan Aşan 4 bin, Cenk Eren 4 bin, Hamdi Çeliktaş 2 bin, Sami Soyserin 2 bin, Uzay Hülagü bin, Eylem Naz bin, Deha Bilimler bin YTL ücret aldılar.

MALİYE’DEN SANATÇILARA TEŞEKKÜR

Bu arada Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından, yılbaşı ve Kurban Bayramı süresince otel, tatil köyleri, sanatçılar, eğlenme yerleri ile barlar ve lüks restoranlar denetlendi.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, bu sürede 559 iş yerinin denetlendiğini, sanatçılar dahil yapılan denetimlerde 15 bin 313 bin 876 YTL hasılat tespit edildiğini, Vergi Usul Kanunu’na uymayan iş yerlerine de toplam 35 bin 297 YTL ceza kesildiğini bildirdi.

Sanatçıların geçmiş yıllarda aldıkları sahne ücretleri beyanlarını düşük gösterdiklerini, ancak son yıllardaki denetimlerle beyanlarını artırdıklarını belirten Sütçü, sanatçılara teşekkür etti.

Vergi denetmenlerinin yaptığı denetimlerden, sanatçılar ve iş yerlerinin şikayetçi olmadığını ifade eden Sütçü, şöyle konuştu:

”Yılbaşı ve kurban bayramında yaptığımız denetimlerde elde ettiğimiz hasılat tespitleri ile kendi rekorumuzu kırdık. Ramazan Bayramı’nda 12 milyon YTL hasılat tespiti yapılmıştı. Sanatçılar, aldıkları sahne ücretleri konusunda çok hassas davranıyorlar ve şikayette bulunmuyorlar.

Denetimlerdeki amacımız, vergi usulsüzlüğü ve vergi kaçağı olup olmadığına yönelik değil. Yeni bir anlayış yaratmaya çalışıyoruz. Ekonomik aktivitenin içinde olmayı hedefliyoruz.” Sütçü, yılbaşı ve Kurban Bayramı’nda yaptıkları denetimin çok verimli ve bereketli geçtiğini sözlerine ekledi.