Sanatını bakır üzerine yansıtıyor

Erzincanlı ressam İhsan Parlar, ressamlık sanatını bakır tepsiler üzerine yansıtarak ortaya çıkardığı figürler ile ilgi çekiyor.

El sanatına insanların ilgisinin devam etmesinin sevindirici olduğunu, il dışından ve yurt dışından çalışmak için çeşitli teklifler aldığını ifade eden Parlar, özellikle bakır tepsiler üzerine insanların vesikalık fotoğraflarını işlemesinin ilgi gördüğünü kaydetti.

‘Çizgilerin Ahenkle Dansı’ adını verdiği teknikle, her türlü resmi bakır üzerine işleyebildiğini söyleyen İhsan Parlar, “25 yıldır bakır el sanatı mesleğini severek yapıyorum. Erzincan’da ve Türkiye’nin birçok ilinde yapmış olduğumuz eserler var. Çizgilerin dansı adını verdiğim teknikle, bakır üzerine resimleri sadece çizgi tekniği ile yapıyorum. Bunun özelliği, bakır üzerinde kalıcı olması ve özelliğini hiçbir zaman kaybetmemesidir.” açıklamasında bulundu.

Erzincan’a gelen devlet büyüklerine hediye edilen bakır işlemeleri kendisinin büyük emek vererek hazırladığını dile getiren Parlar, “Yaptığımız eserlerin yurt dışına götürülmesi bizleri mutlu ediyor. Erzincan’da bu mesleğin daha yaygın hale getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Erzincan’da bu mesleği ilgi yok deneek kadar az. El sanatları mesleğine sahip çıkılması gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.