Sanayiciler Almanya’dan umutlu döndü

Adana Sanayi Odası'nın (ADASO) Almanya'nın en önemli sanayi bölgeleri arasında yer alan Essen'e gerçekleştirdiği iş heyeti ziyaretinin olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdiği bildirildi.

Bazı sanayicilerin iş bağlantısı kurduğu organizasyonda, ADASO Başkanı Ümit Özgümüş’ün Adana ve potansiyelini anlatan sunumu neticesinde, Essen Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dirk Grünewald, “Böyle imkanlara sahip olan bir kente gitmemiz şart oldu. Eylül’de kalabalık bir heyetle Adana’ya geliyoruz” dedi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Özgümüş, 47 firmadan 62 sanayicinin katıldığı Almanya ziyaretinin olumlu gelişmelere sahne olduğunu belirtti. Bazı firmaların ön bağlantı yapma imkanı bulduğunu, ayrıca Alman girişimcileri Adana’ya gelmeye ikna ettiklerini vurgulayan Özgümüş, Eylül ayında bir gurup Alman işadamının Adana’ya geleceğini kaydetti. Özgümüş, iki kent arasında önümüzdeki süreçte önemli bağlantılar gerçekleşeceğini söyleyip, bunun ilk adımını atmış olmanın sevincini yasadıklarını anlattı.

Heyete Vali Cahit Kıraç’ın da katılarak güç verdiğini belirten Özgümüş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Adana ve imkanlarını anlattığımız sunumdan etkilenen Alman işadamları Eylül ayında Adana’ya gelmeye karar verdi. Sanayi’den uzaklaşarak hizmet sektörüne yönelen Alman girişimcileri yatırım için Adana’ya davet ettik.”

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren iki ülke sanayicilerinin bire bir görüşme imkanı buldukları toplantı öncesi bir konuşma yapan Essen Sanayi ve Ticaret Odası Baskanı Dirk Grünewald de, Adana’ya geniş ve kapsamlı bir iş heyeti ziyareti düzenleyeceklerini bildirdi.