Sanayicilerin şimdiki sıkıntısı YTL

Yıllarca enerji maliyeti, işçi maliyetleri üzerindeki vergi yükü ve yüksek KDV'den yakınan sanayiciler, bu kez de Yeni Türk Lirası'nın (YTL) değerlenmesinden şikayetçi.

Dünyadaki rakipleriyle eşit şartlarda olmadıklarını her platformda dile getiren Denizlili sanayiciler, YTL’nin değerlenmesini endişelendiriyor. Bir basın toplantısı düzenleyen Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (DETKİB) Başkanı Raşit Güntaş, YTL’nin bazı ekonomistlere göre yüzde 40, bazılarına göre yüzde 60 değer kazandığını, bunun ihracatı olumsuz etkileyeceğini savundu.

YTL’nin değer kazanmaması gibi bir düşünceleri olmadığını, fakat Mart ayına kadar önlem alınmaması halinde ihracatın yıl sonunda yüzde 10’lara bile ulaşamayacağını iddia eden Güntaş, “Dünya ticaretinde rekabet gücümüz her geçen gün azalıyor. Bunun sebepleri arasında YTL’nin değer kazanması da var” dedi.

Hükümetin Mart ayına kadar tedbir almasını isteyen Güntaş, “2003’ten 2004’e geçildiğinde ülke olarak yüzde 35 ihracat hamlesi yaptık fakat 2004’ten 2005’e geçildiğinde bu rakam yüzde 15-16’lara geriledi” diye konuştu. Raşit Güntaş, Türkiye’nin tek kurtuluşu olarak tanımladığı ihracata hükümetin enerji maliyeti, işçi maliyetleri üzerindeki vergi yükü ve yüksek KDV’yi dünyadaki seviyeye getirerek destek vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Hükümetten nakit para yardımı istemiyoruz. Tek istediğimiz dünya şartlarındaki girdi maliyetleridir. Bu sağlanmazsa dünya ticareti içinde yer almamız gelecek yıl daha zor olacak.”