Şandır: Tasarının onayı hakarettir

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ABD'de Ermeni tasarısının kabul edilmesiyle ilgili, ''Bu haksız kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu karar milletimize hakarettir, saygısızlıktır'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ABD’de Ermeni tasarısının kabul edilmesiyle ilgili, ”Bu haksız kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu karar milletimize hakarettir, saygısızlıktır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, Ermeni tasarısının kabul edilmesiyle ilgili, ”Bu haksız kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu karar milletimize hakarettir, saygısızlıktır” dedi.

Şandır, Kırklareli’ndeki bir otelde yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin kötü durumda olduğunu ve gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini savundu.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, Ermeni tasarısının kabul edilmesine, siyasi bir malzeme olarak değil milli bir mesele olarak baktıklarını belirten Şandır, ”Türkiyemiz kötü yönetiliyor. Türkiyemiz dışarıda hiç hak etmediği hakaretlere muhatap oluyor. Bu nedenle MHP olarak alınan bu haksız kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu karar milletimize hakarettir, saygısızlıktır” dedi.

Bu duruma, iktidarı, muhalefeti, sivil toplum örgütü yani tüm ülke olarak karşı durulması gerektiğini vurgulayan Şandır, şunları söyledi:

”Bu bir milli meseledir, bunun üzerinden siyaset yapmak değil, bu hareket karşısındaki sözlerimi milli duygularım için söylüyorum; burada adaletsiz, saygısız ve düşmanca bir tavır ortaya konulmuştur. Bu dostluk değildir. Stratejik ortaklık, dostluk diye atılan nutukların hiçbir değerinin olmadığı ortaya çıkmıştır.

Türkiye kötü yönetiliyor çünkü iyi yönetilmiş olsaydı ABD böyle bir karar almaya cesaret edemezdi. En azından utanırdı. Türkiye’yi ciddiye almayan, Türkiye’yi yönetenleri ciddiye almayan bir tavırla karşı karşıyayız. MHP olarak AKP hükümetinin 7 yılı dolduran iktidarı sonrasında Türkiye’nin her gün daha kötüye gittiğini, iç ve dış politikada, siyasal yapıda, devlet yönetiminde Türkiye’nin bir kaosa sürüklendiği kanaatindeyiz.”

”TÜRKİYE TÜKETİM TOPLUMUNA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”

Türkiye’nin üretimden çok tüketime yöneltildiğini öne süren Şandır, ”Türkiye’de AKP yönetiminde iki stratejik yanlış yapılmaktadır. Biri, Türkiye hızla üretimden uzaklaştırılıp, üretmeyen bir ülke haline getirilmektedir. Türkiye 72 milyon nüfusuyla bir tüketim topluluğuna dönüştürülmektedir. Türkiye ithalata dayanan montaj yapan, ambalaj yapan bir sanayiye dönüştürülmüştür. Her zaman Türkiye’nin ihracatta büyüdüğü söylenmektedir. Bugün eğer söylenildiği kadar büyüseydik işsizlik bu kadar artmazdı. Bugün Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 22’dir. Tarımda çalışan kesimin işi var kabul ediyorsak, buna rağmen işsizlik oranı yüzde 14’tür. Türkiye’de kayıt dışı diye bir ordu var” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin yüzde 48’inin kayıt dışı olduğunu ve çalışabilir kesimde her 4 kişiden birinin işsiz olduğunu anlatan Şandır, şunları kaydetti:

”Bu tabloya bakınca büyüdük denilen hadise nerededir, büyüdüysek neden insanlarımız işsiz gezmektedir? Bu büyümeyi hangi işçilerle gerçekleştirdiniz? Hangi fabrikada ürettiniz? Türkiye’nin kendine ait tüm değerleri yabancıların eline geçti. Ülkede işleyen, istihdam sağlayan tüm değerler kapandı. Bu, Türkiye’nin yabancılaştırılmasıdır. Türkiye’nin uluslararası ticarette tüketim toplumuna dönüştürülmesidir. Yabancı sermaye Türkiye’nin üretim potansiyeline değil, tüketim potansiyeline geliyor. Türkiye’nin büyük kuruluşları olan Sabancı, Koç gibi büyük kuruluşların hepsi perakendecilik sektörüne yöneldi.”

Türkiye’de üretim gücüne değil, tüketim gücüne yatırım yapılması ülkeyi tehlikeli bir duruma getirdiğini kaydeden Şandır, ”Böyle bir ülkenin iyi yönetildiğini söylemek mümkün değil. Bu Kürt açılımı dediğimiz hadise aslında AKP’nin PKK açılımıdır. Demokrasinin standartlarını yükseltmek, birlik ve beraberliği geliştirmek iddiaları koca bir yalandır. Eğer sorunlarınızı bir farklılığı özne yaparak tartışırsanız ürettiğiniz çözüm ayrışmaya sebep olur. Böylelikle Türkiye’yi cam kırığı yığınına dönüştürürsünüz. Bu cam kırığı yığınları güneş vurunca belki parlar ama tutmaya çalışırsanız da eliniz kan içerisinde kalır” dedi.