Sanko Holding üniversitede fabrika kuruyor

Sanko Holding, Gaziantep Üniversitesi içinde 2 milyon dolarlık yatırımla bir tekstil AR-GE fabrikası kuruyor.

Üniversitede tekstil mühendisliği okuyan öğrencilerin derslerinde gördüklerini uygulama fırsatı bulacağı ve AR-GE yapabileceği fabrikada, satış amaçlı üretim de yapılacak ve sanayide bulunan işletmelere AR-GE hizmeti verilecek.
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi’ne ait bin 100 metrekarelik alanda kurdukları fabrika binasının üstünü 28 Ocak’ta kapatacaklarını belirterek, fabrikayı sezona ulaştırmak istediklerini söyledi.
Konukoğlu, şunları kaydetti:
“Biz fabrikayı kuracağız, üniversiteye teslim edeceğiz. Fabrikanın içinde iplik, örgü, opinent makinaları olacak. Biz makinaları da üniversiteye hibe edeceğiz. Fabrikanın dönmesi için ilk pamuğunu, hammaddesini de veririz. Ara ara takviye de ederiz. Bizim gayemiz, üniversitedeki talebelerin iyi bir tekstilci olarak yetişmesi. Onun için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.”
Fabrikayı Mayıs ayına kadar tamamlayacaklarını vurgulayan Konukoğlu, fabrikanın maliyetinin bina yatırımı ve makinalarla birlikte 1.5-2 milyon dolar olduğunu bildirdi. AR-GE desteğiyle sanayicinin katma değerli ürün üreterek rekabet gücünü artırmada önemli bir avantaj sağlayacağını vurgulayan Konukoğlu, tekstil sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını da karşılayacaklarına işaret etti.