SANKO’dan iş dünyasına çağrı

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, bölgeler arasındaki ekonomik farklılıkların, sanayici ve işadamlarının, doydukları yerin yanı sıra, doğdukları yere de yatırım yaparak giderileceğini söyledi.

Konukoğlu, Sanko’nun, Gaziantep’te yatırım açısından uygun koşullar olmadığı takdirde başka kentlere yöneldiğini vurguladı. ”Burada doğduk ve yatırım yaptık” diyen Konukoğlu, Doğu ve Güneydoğu illerine yapılacak yatırımlarda, özellikle emek-yoğun sektörlere öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bölge insanının aş ve iş sorununun çözümüne, sanayicilerin doğdukları yere yatırım yaparak katkı sağlayabileceklerini kaydeden Konukoğlu, ”Sanayiciler olarak emek-yoğun sektörlere yatırım yaptığımız taktirde, bölgemizdeki insanlarımıza aş ve iş sunma imkanı bulmuş olacağız” diye konuştu

Sanayileşmek, kalkınmak ve gelişmek isteyenlere Gaziantep’i örnek gösteren Konukoğlu, hiçbir devlet yatırımı olmamasının, Gaziantep’in sanayileşmesini sağladığını bildirdi. Gaziantep’in tarıma elverişli yeterli miktarda arazisi olmadığını anlatan Konukoğlu, şöyle dedi: ”Gaziantep geçmişte, Müslümanlar, Ermeniler, Hıristiyanlar ve Yahudilerin yaşadığı bir şehirmiş ve burada el sanatları ileri derecede yapılıyormuş. Devlet yatırımı ve tarıma elverişli yeterli arazi olmaması nedeniyle el sanatları ve el tezgahları ile başlayan süreç sanayileşmeyi getirdi. Bir süre sonra dedelerimiz devlette iş bulamadıkları ve çiftçilik de yapmadıkları için mecburen sanatkar olmuşlar. Babalarımız bu sanatı motorlu tezgahlara çevirmiş. Bir müddet sonra bizler de bunları holdinglere çevirdik. Genelde Gaziantep’e baktığınızda tarla yerine fabrika, gezdiğiniz her dükkanda küçük de olsa atölye görürsünüz. Eğer burada devlet yatırımı olsaydı, dedemiz-babamız memur veya işçi, bizler de memur ya da işçi çocuğu olacaktık. Gaziantep’in sanayileşme şansı bu açıdan çok yüksek.”