Şanlı tarihimiz ibret levhalarıyla doludur

Bunlardan biri de 18 Mart 1915 tarihinde Türk Milletinin zaferiyle sonuçlanan Çanakkale Savaşı olmuştur.

ABDULLAH BİÇER-YAĞMUR ÇETİNSAVAŞ’ın haberi…

Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy, Türk tarihinin ibret levhalarıyla dolu olduğunu belirterek, bunlardan birinin de 18 Mart 1915 tarihinde Türk Milletinin zaferiyle sonuçlanan Çanakkale Savaşı olduğunu söyledi.

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle Mersin Müftülüğü tarafından ‘Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy’u anma konulu konferans düzenlendi. Kültür Merkezi’ndeki konferansa Vali Yardımcısı Recep Uzal, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Şimşek ile çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy, Türk tarihinin ibret levhalarıyla dolu olduğunu belirterek, bunlardan birinin de 18 Mart 1915 tarihinde Türk Milletinin zaferiyle sonuçlanan Çanakkale Savaşı olduğunu kaydetti.

Bu savaşın, zamanın en modern silah ve mühimmatlarıyla teçhiz edilmiş, hem sayı, hem de teknik bakımdan kendinden güçlü olan düşman karşısında savaşan kahraman Türk ordusunun zaferi ile sonuçlandığını ifade eden Ersoy, “Bu zafer, aziz vatanımızı bize mülk olarak bırakmak için ‘Bir gül bahçesine girercesine’ gözünü kırpmadan kara toprağın bağrına girmeyi göze alan, iman dolu göğsünü siper eden Mehmetçiğimizin tarihe ismini altın harflerle yazdırdığı bir destandır” diye konuştu.

Çanakkale Savaşı zikredildiğinde, bu kahramanlıkları destanlaştıran Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anmadan geçmenin mümkün olamayacağını vurgulayan Niyazi Ersoy, “Üstün seciyesi ve harp sahalarını bizzat görerek şahit olduğu manzaraları tasvir etmesiyle temayüz eden Mehmet Akif Ersoy’un, milletimizin mağşeri vicdanındaki yeri ve değeri her türlü tartışmanın üzerinde olmuştur. Millete mal olmuş ve milletin kalpgahında şerefli bir yer etmiş kişilerin kıymeti, gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nda uzun yıllar görev yapan emekli il müftüsü Mustafa Varlı tarafından, ‘Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy’ konulu konferans verildi.

HABER7.COM