Şanlıurfa provokasyona hayır dedi

Terör örgütünün Diyarbakır'da başlattığı provokatif faaliyetlerin Şanlıurfa'ya sıçraması beklenirken kentte sağ duyunun hakim olduğu görüldü.

Demokratik Toplum Partisi (DTP), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve MAZLUM-DER’in de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri düzenledikleri basın toplantısı ile vatandaşa sağduyu çağrısı yaptı.

Bu arada polis, olası olaylara karşı şehirde aldığı güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Özellikle belediye binası çevresi ve kapaklı pasajı civarında alınan önlemler devam ediyor. Polis panzerleri şehirde devriye geziyor.

Memur Sen Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Kaytan, “Diyarbakır’da yaşanan olayları üzüntüyle izlemekteyiz. Ben hiçbir zaman Şanlıurfa’da bu tür olayların yaşanacağına inanmadım. İldeki diğer sivil toplum kuruluşları ile teker teker görüşerek yaşanması muhtemel olaylara karşı sağduyulu davranılması gerektiği aktardık.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İsmail Demirkol da Diyarbakır’da başlayan provoke olaylarının Şanlıurfa’ya sıçramasına ihtimal vermediklerini bildirdi. Demirkol, Şanlıurfa’nın şimdiye kadar hiç bir provokatif olaya pirim vermediğinin altını çizdi.

Demirkol, “Bölgede çıkacak kriz öncelikle bölge insanını mağdur eder. Biz bölgenin kalkınması için çırpınırken sağlanan huzur ve istikrar ortamının bir anda bozulmasına vatandaşın müsaade edeceğine inanmıyorum.” diye konuştu.

Şehrin kanaat önderlerinden Aziz Kutluay da akan kanın kardeş kanı olduğuna dikkat çekti.

Kardeş kanın akıtılmasının kesinlikle haram olduğuna vurgu yapan Kutluay, çözümün kardeşlik ruhunun canlandırılmasında olduğunu belirtti.