Şanlıurfa’da 5 günlük su kesintisi kenti alarma geçirdi

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) merkezi konumundaki Şanlıurfa'da içme suyu arıtma tesisindeki bir arızadan dolayı belediyenin kente 5 gün su vermeyeceğini duyurması üzerine hastaneler, okullar ve halk alarma geçti.

Okullardaki su depoları ise kesintinin yaşanacağı günlerde ihtiyaca cevap vermeyeceği için belediye itfaiye araçlarını harekete geçirdi. İlçedeki itfaiyelerin araçlarını da kiralamayı düşünen belediye, halkın kendi su ihtiyacını karşılaması için duyarlı olmasını istedi. Belediyeden yapılan açıklamada 5 günlük su kesintisinin 13 Mart’tan 17 Mart’a kadar devam edeceği duyurulmuştu.

Yaklaşık 300 yatak kapasiteli Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi oluşturduğu kriz masası ile hastalara su israfı yapılmaması için anonslu uyarılarda bulunuyor. Hastane kriz masası 5 günlük su kesintisinde 20 tonluk su tankeri arayışına geçti. Günde yaklaşık 400 ton suya ihtiyaç duyan hastane en büyük sıkıntıyı ameliyathaneler, laboratuarlar, Acil Servis ve diyaliz merkezlerinde yaşayacak. Günde ortalama 3 bin 500 civarında hasta sirkülasyonun yaşandığı Şanlıurfa’da 500 yataklı Devlet Hastanesinde ise su kesintisi için farklı bir arayış sürüyor. Hastanenin su kuyusu bulunmadığı için Atatürk Barajı sulama kanallardan hastaneye su çekmeyi planlıyor. Belediye, itfaiye ve Devlet Su İşleri 15.Bölge Müdürlüğü ile de irtibata geçen hastaneler ve okullar 5 günlük su kesintisinden endişeli.

Belediye yalnızca hastane ve okulların su ihtiyacını karşılamak için seferber olurken halk ise su bidonu satan dükkanlara akın etmeye başladı. Su bidonlarının satışlarında yüzde 80 civarında artışların yaşandığını dile getiren plastik bidon satıcısı Mehmet Şaşkın, su bidonu stoku yaptığını belirtiyor.Vatandaşın su kesintisi ile ilgili yeterince bilgilendirilmediğini düşünen Şaşkın’a göre belediyenin yerel televizyon, gazete ve radyolara ilan vererek bunu daha fazla ciddiye alabilir..

Şanlıurfa’nın Osman mahallesinde oturan 11 nüfuslu Yakıcı ailesi ise 7 adet 20 litrelik bidon satın almış. Yakıcı ailesinden Şehmus Yakıcı taşama suyu ile değirmenin dönmeyeceğini söylüyor. Evlerinde depo bulunmadığı için su bidonu almaktan başka çarelerinin olmadığını anlatan Yakıcı, “Biz 11 kardeşiz 7 bidon suyun bir günlük ihtiyacımızı ancak karşılayacak. Biliyorum bu deveyi fincanla sulamak gibi bir şey ama ne yapabilirim ki. Bir gün önce belediyenin evlerimize verdiği suy ile 7 bidonumuzu dolduracağız. Ertesi günler tanker kiralayıp Atatürk barajının Harran ovasına akan sulama kanalarına gitmek zorunda kalacağız.” diyor.

Şanlıurfa’nın lüks semtlerinden Çağdaş Çankaya’da oturan Sabahattin Akın ise su ihtiyacını güneş enerjisinde saklayacağı su ile gidermeyi planlıyor. Güneş enerjisi su deposunun kaç günlük ihtiyaçlarını karşılaşacağı konusunda ise kararsız olduğunu hatırlatan Akın, sıkıntıyı yaşamadan akılarına şimdilik bir çözüm gelmediğini vurguluyor.

Üniversite öğrencilerinin barındığı Özel Hamiyet Erkek Öğrenci Yurdu, günlük 12 ton su tüketiyor. Bu ihtiyacını karşılamak için tankerlerle anlaşma yapmış. 30’un üzerinde öğrenciye hitap ettikleri yurtlarında su kesintisinin yaşanacağı 5 gün için sağlıksız su tüketimi yapacakları bilgisini veren Yurt Müdürü Mesut Süt, bu suyu temizlikte kullanacaklarını içme suyunda ise tasarruflu davranıp damaca suya yöneleceklerini aktardı. Süt, 5 gün boyunca tankerlerle taşıtacakları suya 250 YTL vermek zorunda kalacaklarını vurguladı.

Şanlıurfa Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ŞUSKİ) Müdürü Mehmet Kızılelma arızanın arıtma tesisinde bulunan Tenstok kapaklarının yerine oturtulmamasından kaynaklandığını bildirdi. Arızanın ilk olmadığına dikkat çeken Kızılelma, bu çalışmanın dördüncü defa yapıldığını bildirdi. Kızılelma,13-17 mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan su kesintileri nedeni ile vatandaşın önceden önlem alması gerektiğini bildirdi. Kızılelma, arızanın devam ettiği süre içerisinde ilçelerden kiralanacak tankerlerle ve itfaiye araçları ile hastane ve okulların su ihtiyacını karşılayacaklarını aktardı.

Şanlıurfa İtfaiye Müdürü Şehmus Karataş ise merkezde 12 tane itfaiye aracının bulunduğunu ancak araçların ani bir yangına karşı malzeme ve köpük yüklü durumda bekletildiğinin ifade etti. Karataş, yangın çıkmadığı taktirde su ihtiyacı için tahsis edecekleri sadece 3 araçlarının bulunduğunu hatırlattı.

Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Habib Aslan, 5 günlük süre içerisinde vatandaşa su dağıtma imkanlarının olmadığını belirtti. Hastane, sağlık ocakları ve okullara ellerinde bulunan araçlarla su dağıtacaklarını ifade eden Aslan, vatandaşın kendi ihtiyacı için önceden tedbir alarak suyunun stoklaması gerektiğini söyledi.