Şanlıurfa’da 831 kişi oy kullanmadı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Işıldar köyü ve bu köye bağlı Usluca mezrasındaki 831 seçmen köye hizmet getirilmediği iddiasıyla oy kullanmadı.

Kaymakam Ogün Bahadır’ın ikna çabaları da sonuçsuz kaldı.

Viranşehir’e 12 kilometre uzaklıktaki 5 bin nüfuslu Işıldar köyü sakinleri yollarının asfaltlanmaması ve sağlık ocağının atıl durumda olması nedeniyle oy kullanmayacaklarını açıkladı.

831 seçmeni bulunan köyde kurulan üç sandığa kimse gelip oy atmadı. Vatandaşların oy kullanmadığını belirten jandarma, durumu kaymakamlığa bildirdi. Bunun üzerine Kaymakam Ogün Bahadır ile İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Kadir Ezici köye giderek vatandaşları ikna etmeye çalıştı.

Köylüler adına konuşan Muhtar Mustafa Aka, “Bizlerden hizmet yapacağız denilerek oy istiyorlar. Bugüne kadar kimseye yanımıza uğramadı. Köyümüzün yolu yok. Kışın hastalarımızı şehire götürmekte güçlük çekiyoruz. Özellikle hamile kadınlar yolda çok zorluk çekiyorlar. yolumuz olmadığı gibi suyumuz da yok. Köydeki kuyudan su içmek zorunda kalıyoruz. Uzun yıllar önce yapılan ama doktor atanmadığı için atıl durumda bulunan sağlık ocağını açacaklarını söylediler ama hala faaliyete geçmedi. Bizde bunlara tepki olsun diye oy kullanmayacağız.” dedi.

Çabalarının karşılıksız kaldığını gören yetkililer, sandıkların saat 16.00’ya kadar bekletilmesi talimatını vererek köyden ayrıldı.