Şanlıurfa’da kurtuluş coşkusu yaşandı

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Şanlıurfa Valiliği önünde saygı duruşu ile başlayan törenlerden sonra kutlamalar için şehir stadına geçildi. Kutlamaların yapıldığı stada akın eden vatandaşlar zaman zaman izdihama sebep oldu. Yaklaşık 40 bin kişinin bir anda Şanlıurfa 11 Nisan Şehir Stadına akın edince kalabalık stada sığmadı.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, İstiklal Savaşının kazanılmasında 11 Nisan tarihinin büyük bir başlangıç oluşturduğunu belirterek, “Peygamberler diyarı mübarek toprakları işgal etmek isteyen emperyalist sömürgecilere karşı Urfalı kadını erkeği genci yaşlısı kahramanca savaşarak bu aziz toprakları düşmana çiğnetmemiştir.” dedi.

Konuşmaların ve telgrafların ardından Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu temsili canlandırmalarla kutlandı. Ses mermilerinin kullanıldığı kutlamalarda herhangi bir yaralanmanın olmaması için programın sunucusu uyarıda bulundu. Temsili canlandırmada Mehmetçiklerin gösterdiği kahramanlık törenini izleyen çocuklar, alkışlar eşliğinde “En büyük asker bizim asker” sloganı attı.

Bu arada bir grup genç, stadın dışında kaldıkları için kapıyı yumruklayıp taşkınlık çıkartmaya çalıştı. Polisin yatıştırmaya çalıştığı gençler zaman zaman polise direndi.