Sanliurfalilar hutbeden soguk alginligina karsi uyarilacak

SANLIURFA - Kara kis yavas yavas sogugunu hissettirmeye baslayinca Sanliurfa Il Hifzissihha Kurulu, halkin hutbeden soguk alginligina karsi uyarilmasi karari aldi.

Kararlardan biri de halkin soguk alginligina karsi Cuma hutbesinde uyarilmasi. Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürlügü tarafindan hazirlanacak bir metnin Il Müftülügü’ne gönderilecegi bildirildi.

Kurula üye kurum ve kurulus yetkililerinin valilik toplanti salonunda bir araya gelerek yaptigi görüsmede kis mevsimi sebebiyle yasanacak bulasici hastaliklar ele alindi.

Kurul, insanlarin toplu olarak bulundugu okul, cami, kisla, kres, sinema, kahvehane gibi yerlerin klima veya aspiratör vasitasiyla sik sik havalandirilmasini istedi. Bu çalismalarin Milli Egitim Müdürlügü, müftülük, tugay komutanligi ve belediye baskanligi tarafindan yerine getirilmesi kararlastirildi.
BAYRAMLARDA MAYTAP SATISI YASAK
Öte yandan tehlikeli bir oyun olan maytap patlatma da bayramlarda yasaklaniyor. Sanliurfa Il Hifzissihha Kurulu, toplum sagligini korumaya yönelik olarak aldigi bu kararla bayram günlerinde bakkal, market, kirtasiye gibi yerlerde satilan maytaplarin belediye ve Emniyet Müdürlügü’nce satisinin engellenmesini karara bagladi.