Şanlurfa Valisi Yavaşcançiftçileri uyardı!

Kaçak elektrik kullanımın yüksek olduğu Şanlıurfa'da Vali Yusuf Yavaşcan, çiftçileri kaçak elektrik kullanmamaları konusunda uyardı.

Viranşehir’de sulama projeleri ile ilgili bir konferansa katılan Vali Yavaşcan, çiftçilere seslendi. Yavaşcan, “Kimse, ben zaten şimdiye kadar elektrik parası ödemedim, bundan sonra niye ödeyeyim diye düşünmesin. Denetim işi artık şirketlere devrediliyor. Biz de polisimizle, jandarmamızla bu işin üzerine gideceğiz. Bu yüz kızartıcı bir suçtur. Kaçak elektrik kullananlar Yeni TCK’ya göre ağrı cezalara çarptırılacak. Bu konuda duyarlı olun.” şeklinde konuştu.

Tarımsal sulamayı 200-250 metre derinliklerinde kendi imkanları ile kazdıkları ve sayıları 6-7 bini bulan sondaj kuyuları ile yapan Viranşehirli çiftçiler ise yüksek enerji maliyetinden yakındı.

GAP projesinden yaralanamadıklarını ifade eden Viranşehir Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, çiftçilerinin milyarlarca lira faturayla karşılaştığını söyledi. Çiftçinin kaldırdığı ürünü satmasına rağmen elektrik faturalarını ödeyemediği için mahkemelik olduğunu aktaran Ekinci, “Enerji konusunda yeni bir sayfa açılmalı. Elektrik faturalarını ödeyemez hale gelen çiftçilerimiz kaçak kullanımla yüz yüze kalıyor. Elektrik sorunu çözülürse çiftçimiz rahat edeceği gibi devletimiz de zarara uğramayacaktır.” diye konuştu.

Şanlıurfa’da kaçak elektrik kullanımının yüzde 60 civarında olduğu bildiriliyor.