Şap hastalığı Konya’yı sardı

Türkiye ye kaçak yollarla sokulan büyükbaş hayvanlar şap hastalığı taşımaya devam ediyor.

Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, yurt dışından Türkiye ye kaçak yollarla sokulan büyükbaş hayvanların büyük bir kısmında şap hastalığı olduğunu belirtti. Doster, Konya’da şap hastalığı nedeni ile 2006 yılı içerisinde yaklaşık 200 büyük baş hayvanın telef olduğu belirtti. Tarım İl Müdürlüğü olarak Konya daki hayvan alım ve satımını engellemek ve hastalığın yayılmasının önüne geçmek için kurban bayramının ardından merkez ve ilçelerdeki hayvan pazarlarının çoğunu kapattıklarını belirten Doster, hastalığa karşı aşı işlemlerinin de tamamlandığını kaydetti. Kurban bayramından sonra 20 günlük süre içinde yapılan aşılamalarla hastalığın önüne geçildiği belirten Doster, yurt dışındanTürkiye’ye kaçak yollarla sokulan hayvanlarda şap hastalığının görülmesi üzerine hayvan pazarları mayıs ayından itibaren tekrar kapatıldığını kaydetti.

Tarım İl Müdürü İbrahim Doster İran’dan gelen hayvanlarda ilk kez ortaya çıkan bir virüse rastlandığını belirterek, gerekli tahliller yapılması için Ankara’ya numune gönderdiklerini söyledi. Doster, ” Bu hastalık bugün ortaya çıkmış bir hastalık değil. Kurban Bayramından bu yana şap hastalığı ile mücadelemiz sürüyor. Ancak son günlerde şap hastalığı ile ilgili yeni bulgularımız oldu. Türkiye’ye kaçak yollarla sokulan hayvanlar üzerinde ilk kez ortaya çıkan bir virüs tipi ile karşılaştık. İran tipi 22 suç numaralı virüs tespit ettik. Gerekli aşılama ve tedavi yapılmazsa hayvanların ölümüne neden olabilecek bir virüstür.” dedi.

Bu virüsle ilgili halen geliştirilmiş aşı bulunmadığını dile getiren Doster, ” Ankara şap hastalığı enstitüsü merkezi tarafından üretilecek bir aşı ile hastalığın önüne geçilebilir. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Hastalık nedeniyle büyükbaş hayvanlardaki aşılamayı erkene aldık. İlkbahar aşısını Şubat ayı başlarında yapmıştık, ayrıca Eylül ayında yapılması gereken aşıyı da Haziran ayı başlarında yaptık.” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından bazı bölgelerde karantina uygulaması yapıldığını belirten Doster, “Konya merkez başta olmak üzere, Saraçoğlu, Meram, Sefaköy, Akören ve Kulu’da yer yer şap hastalığına rastlanılmıştır. Bazı bölgelerde bu konu ile ilgili karantina uygulaması başlatıldı. Bu yerlerde hayvan pazarları hastalığın yayılmasını önlemek için kapatılmıştır. “dedi.

Doster, açıklamasının sonunda Sefaköy’de 92 büyükbaş hayvanın ölmesi ile ilgili olarak Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde görevli bir veteriner hakkında Konya Valiliği’nin soruşturma başlattığını söyledi.

Konya Veteriner Odası Başkanı Ramazan Gürbüz, Türkiye ye denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde kaçak yollarla sokulan büyükbaş hayvanlardan dolayı İran şapı olarak bilinen hastalık nedeni ile Merkez Meram ilçesine bağlı Sefaköy de gerçekleştiğini söyledi. Gürbüz, hastalığın denetimlerin ve kontrollerin yetersiz olmasıdan kaynaklandığını söyledi.