Şap hastalığı nedeniyle Kastamonu Hayvan Pazarı kapatıldı

Kastamonu'nun bazı köylerinde ve çevre illerde Şap hastalığının görülmesi üzerine il genelindeki tüm hayvanlara şap aşısı yapılacak.

Kastamonu’ya bağlı bazı köyler ve yakın illerde baş gösteren Şap hastalığı nedeniyle Kastamonu Belediye Başkanlığı ve Tarım İl Müdürlüğü hayvan pazarını kapattı. Tarım İl Müdürü Güray Koçak, Şap Aşısı kampanyası başlattıklarını, yine bu aşılama çalışmasının ardından da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ilaçlama çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Bahar mevsiminin kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde, Tarım İl Müdürlüğü Kastamonu’nun çevre illerinde Şap hastalığının görülmesi üzerine şap aşısı yapılmayan hayvan bırakmamak için tüm köylerdeki hayvanları aşılama kampanyası başlattı.

Tarım İl Müdürü Güray Koçak, “Şap Aşısı kampanyası başlattık. Haftanın 7 günü aşılara gidiyoruz. 6 ayda Şap Aşısı yapılmayan hayvan bırakmayacağız. Özellikle merkeze bağlı bir iki köyde ki besicilerde şap hastalığına rastlandı. Bunun yayılmaması ve il dışından hayvan girişinin önlenmesi amacıyla hayvan pazarını kapattık” dedi.

Geçtiğimiz yıl bir çok ilde tedirginliğe yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan büyükbaş hayvanlarda bulunan bazı tür kenelerin havaların ısınması nedeniyle tekrar aktif olabileceğini belirten Tarım İl Müdürü Güray Koçak, bu konuda tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.

Koçak, “Şap aşısı uygulamasının bitmesinin ardından Kırım Kongo ile ilgili ilaçlama çalışmalarına başlayacağız. Gerekli ilaçları alıp depolarımıza yerleştirdik. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan keneler için ilaçlamaları kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz” dedi.