Sapanca Gölü taştı kıyıdaki iş yerlerini su bastı

Sakarya'da uzun süredir etkili olan yağışların ardından Sapanca Gölü'nde su seviyesinin yükselmesi sonucu kıyıdaki yürüyüş alanları ile iş yerleri sular altında kaldı.

Sakarya‘da uzun süredir etkili olan yağışların ardından Sapanca Gölü’nde su seviyesinin yükselmesi sonucu kıyıdaki yürüyüş alanları ile iş yerleri sular altında kaldı.
    Son yağışların ardından Sapanca Gölü’nün seviyesi en yüksek düzeye ulaştı. Göldeki su seviyesinin yükselmesi bazı yerlerde taşkına neden oldu. Sapanca ilçesinde İnsan Hakları Parkı’nda yürüyüş alanı, sular altında kaldı. Bazı iş yerlerini su bastı. İş yeri çalışanları, suları kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı. Şiddetli rüzgarın oluşturduğu dalgalar, kıyıdaki su bisikletlerini savurdu.
    Kafeteryasını su basan İbrahim Medet, gölün taşması sonucu iş yerini su bastığını söyledi. Medet, “Göl taştı, faaliyet gösteremiyoruz. Bu sene yağışlar fazla oldu. Daha çok etkilendik. İşletmemiz suyla doldu. Gölün çekilmesini bekliyoruz.”dedi.
    Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş ise göldeki su seviyesinin en yüksek kod olan 32.20’ye ulaştığını bildirdi. Su seviyesinin son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkati çeken Keleş şunları söyledi: “Göldeki su seviyesi maksimum seviyeye ulaştı. Gölden Çark Deresi’ne sürekli su boşaltılıyor. Kapaklar tamamen açık. Saniyede 8 metreküp suyu gölden dereye veriyoruz.”