Saraçhane’de katliamlar protesto edildi

Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Mısır ve Suriye'de yaşanan katliamları protesto etti.

Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamları protesto etti.

    Saraçhane Parkı’nda, Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu orgaznizasyonu ile düzenlenen gösteride kalabalık, Mısır, Suriye ve Türkiye bayrakları sallayarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Parkta toplanan vatandaşlar ‘R4BİA’ işareti yaparak, Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamları protesto etti.

    Vatandaşlar, “Diren Mursi ümmet seninle”, “Darbelere dur de”, “Sisi şaşırma sabrımızı taşırma”, “İslami hareket engellenemez” şeklinde sloganlar atarak, olaylarda ölenler için dua etti.

    Katliamları protesto etmek için Saraçhane Parkı’na gelen Cemal Başaran adlı bir vatandaş, yaşanan tüm olumsuzluklardan kurtulmak için Müslümanların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Başaran, “Özümüzden koptuk, başkaların peşinden gidiyoruz. Onun için başımıza her şey gelebilir. Allah’ın dinine sarılmadıkça özümüze, adetimize, tarihimize sahip çıkmadığımız müddetçe sıkıntılar devam edecektir. Onun için aklımızı başımıza toplamalıyız. Bizim bizden başka dostumuz yok. Bir olanlım, tek olalım, dik olalım. İsrail bizim kim olduğumuzu bilir. Biz devlere, pirlere diz çöktürdüğümüz kuvvetiz.” dedi.

    Eyleme katılan bir genç kadın ise, “Orada ölenler benim kardeşim. Bazen kötü şeyler iyi şeylere vesile olur. Olaylar bütün ümmetin burada toplanmasına vesile oldu. Dünyanın her yerinde insanlar uyandı artık. Burada olduğum için memnunum ama tabi canım yanıyor. Bu daha bir başlangıç mücadele devam edecektir.” şeklinde konuştu.