“Sarı Işıkta Korna Çalanlar Derneği” kuruldu

Kayseri`de `Sarı Işıkta Korna Çalanlar Derneği` adıyla yeni bir dernek kuruldu.

İlginç isimli derneği kamuoyuna tanıtan Başkan Kamil Korna’nın hedefi tüm Türkiye…

Türkiye’de taşıt sayısının her geçen gün çığ gibi arttığını, bunun doğal sonucu kırmızı ışıktan sonra sarı yanar yanmaz kornaya basanların sayısının hızla yükseldiğini hatırlatan Korna, bu şoförlerin hepsini müstakbel ve doğal üye addettiklerini söyledi.

Korna açıklamasını şöyle sürdürdü: “Resmen kuruluş işlemlerini dün tamamlamamıza rağmen bir gün içerisinde 500’e yakın üye kaydettik. Dün, Emniyetteki işlerim biter bitmez arabamla müstakbel üyelerimizi tespit için çeşitli cadde ve kavşakları dolaştım. Doğrusu potansiyelimizin umduğumdan fazla olduğunu söyleyebilirim. Özellikle minibüs şoförlerimizin bu konuda çok duyarlı olduklarını, bırakın sarıyı yayalara kırmızı yanar yanmaz yani kendilerine henüz sarı yanmadan kornaya ‘dat dat’ diye bastıklarını sevinçle gördüm.”

Toplantıda ilginç bir anısını da anlatan Kamil Korna “biliyorsunuz sarı ışıkta kornayı en öndekileri uyarmak amacıyla arkadaki şoförler çalar. İşin raconu böyledir. Ancak Düvenönü’nde rastladığımız beyaz Reno’nun şoförü, en önde olmasına rağmen sarı ışıkta korna çaldı. Merakımdan takip edip ilk durduğum yerde bu hareketinin sebebini sorduğumda ‘ben de arkadakileri uyarıyorum abi! Yani sarı ışıkta korna çalma geleneğimize yeni bir ruh kazandırdım’ dedi.” şeklinde konuştu.

Başkan Korna, bir gazetecinin “acaba ülkemize ve şehrimize gelen yabancılar bu durumu nasıl karşılıyorlar?” şeklindeki sorusuna da “Valla, onlar bize özgü bu güzel örf ve adetimize henüz alışamadılar. Garipler, Türkiye’de sarı ışığın ‘korna çal’ anlamına geldiğini hala bilmiyorlar.” cevabını verdi.

HABERVAKTİM