Sarıgül’den Baykal’a gönderme

Ünlü ozan Ali Ekber Çiçek'in ölümünün 40. günü nedeniyle düzenlenen programına katılmak için Edremit'e bağlı Tahtakuşlar köyüne gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Baykal'a gönderme yaptı.

” ‘Demokratik ve laik cumhuriyet öksüz kaldı, yetim kaldı. Ey sağcılar, ey liberaller, ey muhafazakârlar gelin şu cumhuriyeti kurtaralım’ deniyor. Eğer cumhuriyet Deniz Baykal’ın söylediği gibi tehlikede ise bunun baş sorumlusu yine Deniz Baykal’dır. Geçmişte cumhuriyetimizin en büyük güvencesi ve örgütlü siyasal gücü olan Cumhuriyet Halk Partisini bugün içine düştüğü duruma getiren kendisidir.”

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, yaptığı konuşmada, “Laik ve demokratik cumhuriyet konusunda hiçbir kuşkusu ve tereddütü olmayanları partiden kovup cumhuriyetçileri, demokratları parçalayıp darmadağın ettikten sonra şimdi de orta sağdaki muhafazakar demokratları dağıtmaya çalışıyor. Baykal, Türkiye ilk kez laikliği savunmayan bir iktidarla karşı karşıyadır, diyor bu sözlerinden tam bir gün sonra da suçladığı iktidarın Başbakan’ıyla Odalar ve Borsalar Birliği’nin Genel Kurul’unda el ele tutuşarak kollar havada birlik beraberlik pozları veriyor. Bu davranışıyla, bu görüntüsüyle önder olması mümkün değil. İnandırıcı olması mümkün değil. Beceriksiz ve basiretsiz yöneticiler devri kapandı. Gidecekler, ancak gidişi geciktiriyorlar. Sayın Baykal kardeşim, Ya yol bul, ya yoldan çekil, ya da yolu aç. Sosyal demokratların önünü kesme” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yanında CHP Milletvekili Hasan Aydın’ın yanı sıra gazeteci Ahmet Hakan’ın da olması dikkat çekti.