Sarıgül’ün eşi de CHP’yi terketti

CHP'den ihraç edildikten sonra Türkiye Değişim Hareketi liderliğini sürdüren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ardından, eski eşi Aylin Kotil'in de CHP'deki 'aktif' siyasi yaşamı son buldu.

Aylin Hanım, CHP Bakırköy İlçe Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. CHP kulislerinde, Kotil’i istifa konusunda yakınlarının ikna ettiği öne sürülürken, ‘resmi’ gerekçe ‘bir aile yakınının sağlık sorunu’ oldu.

Aynı zamanda İstanbul eski belediye başkanlarından Aytekin Kotil’in yeğeni olan Aylin Kotil, eşi Mustafa Sarıgül’den boşandıktan sonra siyasi çalışmalarda yer almaya başlamıştı. CHP lideri Deniz Baykal’dan ‘onay’ alan Kotil, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile görüşerek projelerini anlatmıştı.

ADAY OLMAK İSTEDİ

Kotil, 29 Mart 2009 belediye seçimleri öncesinde Bakırköy’den belediye başkan adayı olmak için kulis çalışmaları da yapmıştı. Kotil, Bakırköy Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulundu. Ancak Baykal, Kotil’in belediye başkan adaylığına sıcak bakmadı ve yerel seçimlerde Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile yola devam kararı aldı.

NOTER ARACILIĞIYLA İSTİFA

Belediye başkan adayı olamayan Kotil, bu kez, Bakırköy İlçe Kongresi çalışmalarına katıldı. Ancak bu kez başkanlık için değil, ilçe yönetim kurulu için aday oldu. Ocak 2009’daki kongrede, genel merkezin adayı Dilek Baki ilçe başkanı, Kotil ise ilçe yönetim kurulu üyesi oldu. Ancak Aylin Kotil, bir süre önce noter kanalıyla CHP Bakırköy İlçe Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. Kulislerde, yakın çevresinden Kotil’e ‘Aytekin Kotil’in yeğenine ilçe yönetim kurulu üyeliği yakışmaz’ gerekçesi ile baskı yapıldığı iddia edildi. Kotil’in istifasının resmi gerekçesi ise, ‘bir aile yakınının ciddi sağlık sorunları nedeniyle parti çalışmalarına katılamayacağı’ oldu.

Akşam