Şark çıbanı Urfa’dan diğer illere yayılıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde GAP'ın vebası, Tıp dilinde ise, "Kutanöz Leshmaniosis" olarak bilinen şark çıbanının diğer illere Şanlıurfa'dan sıçradığı bildirildi.

Şark Çıbanı Koordinasyon Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Salih Gürel, şark çıbanının başka vilayetlere sıçramasının nedenini Şanlıurfa’dan giden mevsimlik işçilere bağlıyor.

Doç. Dr. Gürel’e göre; evlerle ahırların Şanlıurfa’nın kenar mahallerinde iç içi olması kenti, hastalığın merkezi konumuna taşıyor.

Sağlık Bakanlığı, Harran Üniversitesi ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şark çıbanı ile mücadele için oluşturulan Şark Çıbanı Koordinasyon Kurulu ise bu yüzden en yoğun çalışmalarını Şanlıurfa’da sürdürüyor. 2 yıl önce kurulan Şark Çıbanı Koordinasyon Kurulu oluşturduğu şark çıbanı işçileri aracılığı ile yılda en az her köye 2 defa giderek tarama yaparken il merkezindeki kenar mahallerde ahırlarla iç içe olan evlerde çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Yaklaşık 4 bin ahırın bulunduğu Şanlıurfa şehir merkezinde belediye ile de koordine kurarak ahırların ilaçlanması sağlanıyor. Şehir içinde hayvancılık yapanlara ise zabıta operasyon düzenleyip kent merkezinde hayvancılık yapmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

ŞARK ÇIBANINDA YÜZDE 50 GERİLEME SAĞLANDI

Şark Çıbanı Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Doç. Dr. Mehmet Salih Gürel, bütün bu çalışmaların sonucunda hastalığı son iki yılda yüzde 50 geriletmeyi başardıklarını söyledi. Şanlıurfa Şair Nabi Kültür Merkezinde ilköğretim okullarındaki öğretmenlere şark çıbanı seminerinde konuşan Doç. Dr. Gürel, öğretmenler aracılığı ile okullarda şark çıbanı hastalarının Harrankapı Sağlık Ocağına yönlendirmesini istedi.

Daha önce de parazit hastalığının önüne geçmek için öğretmenlerden bir yardım istediklerini ve bu sayede 200 bin öğrenicinin taramadan geçirilmesini sağladıklarını hatırlatan Doç. Dr. Gürel, bu kez öğretmenlere şark çıbanında aynı başarıyı yakalayacaklarını aktardı. Önümüzdeki mart ayında ise şark çıbanı ile ilgili bir haftalık tarama operasyonu yapacaklarını anlatan Doç. Dr. Gürel, “2004 yılında şark çıbanı vaka sayısı 2 bin 400 civarındaydı. Yürüttüğümüz çalışmalarla bu yüzde 50 gerileyerek bin 200 civarına düştü.2006 yılnda yine yüzde 50 geriletmek.”dedi.

ŞARK ÇIBANI NEDİR?

Tatarcık mikrobu taşıyan sinekler kan yoluyla birinden alıp başka binisine taşıyor. Kuluçka süresi geçtikten sonra daha çok hedef organda ortaya çıkıyor. İlacı Dünyada yalnızca İngiltere ve Fransa üretiyor. Şark çıbanı vakası genelde çocuklarda görülüyor. Şark çıbanının yalnızca insanlarda görülmediği, köpek ve farelerde de görüldüğü bildiriliyor.