Şarkı marş söylemekle kimse çağdaş olmaz

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bazılarının Hükümeti ve kendilerini yıpratmak için dedikodu yaparak gündem oluşturduğunu iddia etti.

Gül; “Biz dedikodularla, halkın karnını doyurmayacak laflarla vaktimizi geçirebilirdik. Ama biz, onların tuzaklarına düşmeyeceğiz. Şarkı, türkü söylemekle kimse çağdaş olamaz. Bugün Türkiye’de en büyük reformlardan biri ulaştırmada yapıldı” dedi.
Bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere, beraberinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile ‘Ata’ uçağıyla Kayseri Erkilet havaalanına gelen Bakan Abdullah Gül, ilk olarak havaalanı yeni dış hatlar terminal binası, katlı otopark ve ek tesislerin temel atma törenine katıldı.

Bakan Gül burada yaptığı konuşmada, yapacakları temel atma ve açılışların hepsini “Hayırlı ve güzel hizmetler’ olarak açıkladı ve şunları söyledi: “Tüm bunlardan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Zevk alıyoruz. Çünkü bazıları sadece konuşarak vaktini geçirir. Sadece dedikodu ile vaktini geçirir. Hiç insanların karnını doyurmayacak, beş kuruş etmeyen laflarla gündemi doldurup geçerler, herkesi meşgul ederler. Birde bakarız ki yıllar geçmiş, seneler geçmiş. Taş üstüne taş konmamış. Biz aynesi iştir kişinin lafa bakılmaz misali iş yapıyoruz. Biraz önce değerli bakanımızın burada anlattıklarını dinlediniz. Herkes elini vicdanına koysun. Bu değişiklikler Türkiye’de çok büyük hamleler değil mi? Türkiye’de insanları heyecanlandıracak, özlediğimiz, herkesi gerçekten mutlu gelişmeler değil mi? Bunlar millete, halka., tek tek vatandaşımıza yapılacak en iyi hizmetler değil mi? Ki bir tarafta bu hizmetler diğer tarafta dedikodular içi boş, dışı boş sözler bunlarla gündemi meşgul ediyorlar. Az önce söylenen rakamları herkesin zihninde kalsın diye tekrar edeceğim. 2002 AKP iktidara gelmiş 31 milyon kişi dışarıya seyahat ediyor, 3 yılı geçmiş bu rakam 56 milyona çıkmış. Dışa insanlar mecbur olduğu için gidiyor Peki içerde ne olmuş. 9 milyon kişi bir şehirden bir şehre giderken uçakla seyahat etmiş. Üç sene içinde bunu 21 milyona çıkarmışız. Bir rakam var bunu değerli Bakanımız unuttu. Gelirken uçakta bana söyledi. İki yıl içinde ilk defa uçağa binenlerin sayısı 4 milyon. 4 milyon kişi AKP iktidarı döneminde ilk defa uçağa binmiş.”

Konuşmasında birkaç kez ‘Şimdi elinizi vicdanınıza tutun cevap verin’ diyen Bakan Abdullah Gül, kendilerinin boş laflarla değil, hizmetle uğraştıklarını tekrarladı ve konuşmasına şöyle devam etti: “Biz boş laflarla mı uğraşıyoruz, hizmetle mi uğraşıyoruz? Millete hizmet değilmi bunlar? Çağdaşlaşmak diye türkü söylemekten hiç kimse çağdaş olmaz. Şarkı söylemekle, marş söylemekle hiç kimse çağdaş olmaz. Çağdaşlaşma bu elle tutulur, gözle görülür bu hizmetleri yapmakla olur. AKP ‘nin yaptığı budur. Kayseri’ye gelince burası kaç kez yapıldı, yıkıldı, barakalar oldu herkes çok şikayetler ederdi. Şimdi çok büyük terminalin ve yıllarca Kayseri’ye hizmet edecek terminalin temelini atıyoruz. Sadece terminalin değil. Uçakların burada park edecek yerleri yoktu. Haftada 30-35 uçak geliyor Kayseri’ye. Yazın bu rakam 80-85 oluyor. Daha fazla gelecek ama, inebileceği, park edebileceği, bekleyeceği bir alan yok. Bütün bunlar yapılıyor işte. Tüm buna rağmen, eskiden neden Kayseri’den hacca giderken mesela buradan gitmezdi de vatandaşlarımız ta Ankara’lara gider, onları karşılamak, yolcu etmek için oraya giderdiniz. Tüm bunlar bitti. İşte sadece kim konuşarak vaktini geçiriyor, kim iş yapıyor ortadadır.”

En büyük reformlardan birisin ulaştırmada yapıldığına dikkat çeken Bakan Gül, “Petrolün fiyatı 9 dolarken uçakların fiyatı 150-200 milyondu. Petrolün fiyatı 70 dolara çıktı, uçak fiyatları 50-60-80 milyona düştü. Bu nasıl bir iş? İşte değerli kardeşlerim, hemşerilerim iş budur. Biz dedikodularla, halkın karnını doyurmayacak laflarla vaktimizi geçirebilirdik. Ama biz onların tuzaklarına düşmeyeceğiz. Biz iş peşindeyiz” dedi.

Bakan Gül, görev yapacakları son güne kadar millete hizmet etmek için uğraşacaklarını belirtirken konuşmasını “Son günümüze kadar yaptığımız bütün işlerde millet bize ‘Sağolun, Allah razı olsun’ diyecek. ‘İşte iş böyle yapılır’ diyecek” diyerek tamamladı.

Bakanlar daha sonra birlikte tesislerin temelini attı ve diğer programlarına geçti.