Şarkı sözleri usta şairlerden

Müslüm Gürses’in sır gibi saklanan yeni albümü ay sonunda çıkıyor.

Entelektüel kesimin uzun yıllar mesafeli durduğu Müslüm Gürses’in yeni albümü için Türkiye’nin önemli şairleri söz yazdı. Aralarında Murathan Mungan, Ahmet Güntan, Birhan Keskin, Tuna Kiremitçi ve Seyhan Erözçelik gibi tanınmış şairlerin; Barış Pirhasan ve Yıldırım Türker gibi söz yazarlarının eserlerinin de bulunduğu albüm, ay sonunda piyasaya çıkacak. Sezen Aksu da sevilen bir şarkısını Gürses’e vermekle kalmadı, ‘Müslüm Baba’ ile düet yaptı. Müslüm Gürses, bu albümde hem pop, hem rock, hem de metal söyleyecek. İki yıldır üzerinde çalışılan ve müzik şirketinin sır gibi sakladığı projenin ayrıntılarını ilk kez Zaman açıklıyor.

Sanat yönetmenliğini Murathan Mungan’ın yaptığı çalışma, Pasaj Müzik etiketini taşıyor. Son dönemde yorumladığı pop – rock şarkıları ve yaptığı ‘cover’larla farklı bir dinleyici kitlesiyle buluşan Gürses’in bu albümü, uzun süre konuşulacağa benziyor. Çünkü albümdeki sözler, çoğu bugüne kadar popüler bir çalışmanın içinde yer almamış önemli şairlere ait olduğu gibi müzikler de dünyaca ünlü sanatçıların imzasını taşıyor. Garbage, Jane Birkin ve Björk’ün şarkılarının müzikleri yanında dört önemli Hollywood filminde söylenen ‘hit’ olmuş iki şarkının müziği de sanatçının albümünde yer alıyor. Şairler, bu müziklerin üzerine söz yazmış. Gürses’in, albümde Arap dünyasının ünlü bir starının şarkısını da seslendirmesi bekleniyor. Avrupa’da birçok ünlü müzisyene şarkı veren bu sanatçının adı, Pasaj Müzik tarafından sır gibi saklanıyor.

Müslüm Gürses, hayranlarının ifadesiyle ‘Müslüm Baba’, yaklaşık 40 yıllık müzik hayatında bir ekol oluşturdu. Bugüne kadar albümleri milyonlarca tiraja ulaştı, pek çok şarkısı dillere düştü. Türkiye’de arabesk müzik denince ilk akla gelen isim olan Gürses, uzun yıllar entelektüel kesim tarafından görmezden gelindi. Müziğini dinlemek bir yana, onun adını bile duymak istemeyen bu kesim, son birkaç yıldır bu tutumunu yumuşattı. Bunda da Gürses’in, Asya ve Nilüfer’in yorumladığı ‘Olmadı Yar’ ile Teoman’ın ‘Paramparça’ ve Yeni Türkü’nün dillerden düşmeyen ‘Olmasa Mektubun’ adlı şarkılarını özgün üslubuyla yorumlamasının önemli etkisi oldu. Ay sonunda çıkacak yeni albüm, hem Müslüm Baba, hem de ‘yeni’ dinleyici kitlesi açısından büyük önem taşıyor. Edebiyat dünyasının bu konuda ne düşüneceği ise ayrı bir merak konusu.

Bir röportajında “Ben, daha Türkiye’de entelektüeller adını dahi bilmezken, Müslüm Gürses hayranıydım. Gürses, cover yaptıktan sonra aydınların, okumuş kesimin dikkatini çekti; ama ben onu ta ‘Bu Şehirde Ne Varsa Hepsi Sana Benziyor’dan tanırım.” diyen Murathan Mungan, projeye büyük önem veriyor. Yazarın, yakın çevresine, “Bu albümle birlikte Müslüm Gürses, Türkiye’de ve dünyada hak ettiği yeri bulacak.” dediği ifade ediliyor.

‘Müslüm Baba’nın meselesi, derin mesele

Müslüm Gürses’in Türk filmlerinden alışık olduğumuz bir hayat hikayesi var. Yoksulluk, yalnızlık ve şans. 1953’te Şanlıurfa’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, babasına yardımcı olmak için tarlalarda rençberlik yaptı. Bir yandan da yoksulluğa karşı ‘isyan şarkıları’ söyledi. Daha çok para kazanma amacıyla Adana’ya göç eden Gürses, gündüzleri terzi çıraklığı yaparak geceleri bir çay bahçesinde şarkı söyleyerek geçimini sağlıyordu. 1968’de fark edildi ve bir gazinoda program yapmaya başladı. Artık onun için şaşaalı dönemin kapısı aralanıyordu. İlk 45’liğinde ‘Sevda Yüklü Kervanlar’ adını taşıyan türküsüyle çıkış yaptı. Askerliğinin ardından geldiği İstanbul’da maceralı uzun bir yolculuktan sonra bugünlere ulaştı. 100’e yakın yasal albümü, bir o kadar korsan albümü piyasada bulunan sanatçının adıyla anılan onlarca şarkısı var. Adını Sen Koy, İsyanlardayım, Ağlama Gözlerim, Arkadaşım, Bir Avuç Gözyaşı, Çile, İstanbul Sokakları, İtiraz, Kimsesiz Kul, Küskünüm, Acımıyorsan, Aldatılanlar, Benim Meselem, Biz Babadan Böyle Gördük, Esrarlı Gözler, Gitme, İsyankar, Tanrı İstemezse ve Usta ilk akla gelenleri.