Sarkisyan’dan beklenen cevap

Ermenistan protokol sürecini durdurdu, topu Türkiye’ye attı.

Ermenistan, bugün aldığı bir kararla Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi sürecini askıya alırken, devam edip etmemesi konusunda da topu Ankara’nın sahasına bıraktı. Türkiye ise normalleşmeyle ilgili çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğini açıkladı.

Ermenistan’da koalisyon hükümetini oluşturan üç parti bugün bir açıklama yaparak, ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin parlamentodaki onay sürecini askıya aldığını duyurdu.

Koalisyon ortakları açıklamalarında, süreci dondurma kararına gerekçe olarak, “Türkiye’nin makul bir zaman içinde protokolleri onaylamamasını” gösterdi.

Bu açıklama, “protokollerin sonu mu” geldi tartışmalarını da beraberinde getirirken, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın açıklaması konuya netlik kazandırdı.

Ermenistan, bir süredir Türkiye ile ilişkiler konusunda bir karar aldığını ve bunu zamanı geldiğinde açıklayacağını söylüyordu. Ermeni yetkililer de imzanın çekilebileceğini öne sürüyordu.


TOPU TÜRKİYE’YE ATTI

Geçtiğimiz aylarda çıkarılan bir yasayla protokollerden imza çekme yetkisi verilen Sarkisyan, süreci dondurduklarını ancak terk etmediklerini söyledi.
Sarkisyan ulusa sesleniş konuşmasında, “Türkiye’de uygun bir ortamın oluştuğuna ve Ankara’da normalleşme sürecine yeniden dahil olmaya hazır bir liderlik olduğuna ikna olduğumuz zaman süreci ileri taşımayı düşüneceğiz” dedi.

Uzmanlar, bugünkü açıklamasıyla Sarkisyan’ın Türkiye’ye bir çeşit “uyarı” vererek, imza çekmesi durumunda ülkesinin alacağı uluslararası tepkinin de önüne geçmeyi amaçladığını söyledi.

Sarkisyan dün Milli Güvenlik Kurulu’nu toplamış ve koalisyondaki partilerin liderleriyle bir araya gelmişti.

Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve ilişkilerin normalleşmesini öngören iki protokol Ekim ayında Zürih’te imzalanmıştı.

Protokollerin yürürlüğe girmesi için iki ülke parlamentoları tarafında da onaylanması gerekiyor. Türkiye, protokolleri Meclis’e sevk etti. Ermenistan ise önce Anayasa Mahkemesi’ne sonra da geçtiğimiz aylarda parlamentoya getirdi.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

News.am haber sitesinin bildirdiğine göre, Ermenistan koalisyon hükümetinin açıklamasının tam metni şöyle:

“İki yılı aşkın bir süredir Ermenistan Cumhurbaşkanı ve iktidar partileri Türkiye ile ilişkilerin kurulması için kararlı bir biçimde ön koşulsuz adımlar atmıştır. ABD, Rusya, Fransa ve İsviçre sürece büyük katkıda bulunmuştur. Birçok devlet, ikili ilişkiler kurulması yönündeki girişimleri, bölgede istikrarın sağlanması ve var olan sorunların diyalog yoluyla medeni bir şekilde çözülmesi için benzersiz bir şans olduğu gerekçesiyle memnuniyetle karşılamıştır.

Ancak Ermenistan’ın kararlı adımları ve uluslararası kamuoyunun umutları, sürekli olarak Türkiye’nin tutarsız ve kaçamak tutumu ve ön koşul koyma politikasıyla karşılaşmıştır. Bu politika, 10 Ekim 2009’da Zürih’te imzalanan Ermeni-Türk protokollerinin, makul bir zaman içinde onaylanması çabalarını açmaza sokmuştur.

Ermenistan’daki siyasi çoğunluk, Türk tarafının tavrının, özellikle de Başbakan Recep Erdoğan’ın son dönemde Dağlık Karabağ barış sürecini protokollerin onaylanmasına bir koşul olarak ortaya koyan açıklamalarının kabul edilemez olduğunu düşünmektedir.

Türkiye’nin protokolleri makul bir zaman içinde onaylamayı reddetmesi, Ermenistan Parlamentosu’nun ileriye dönük herhangi bir ileri adım atmasını da anlamsız hale getirdiğinden, ülkenin iktidardaki çoğunluğu sürecin sona erdirilmesini ve Türk tarafı sürece devam etmeye hazır olana kadar konunun Ermenistan Cumhuriyeti Parlamentosu’nun dört günlük oturumunun gündeminden çıkarılmasını uygun görmüştür.”

Vatan