Sarkozy ilk iş sözleşmesinde geri adım atılmasını istiyor

Gençlerin ve sendikaların protesto gösterileri ile karşı çıktıkları "ilk iş sözleşmesi" konusunda 2007'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy geri adım atılmasını istedi.

Sarkozy liderliğini yürüttüğü Halk Birliği Hareketi (UMP) toplantısında yaptığı konuşmada gençleri anladığını söyledi. Sarkozy, “20 yıldır devam eden büyük işsizlik, 15 yıllık yavaş büyüme, 10 yıldır devam eden cansız satın alma gücü, 1981’den beri 7 iktidar değişimi. Gençler, ailelerin ne düşündüğü açıkça söylüyor diye nasıl suçlayabilirsiniz?” dedi.

Nicolas Sarkozy’nin yapılan protestolardan cumhurbaşkanlığı adaylığının etkilenmemesi için hükümetten yakında ayrılacağını söyleniyordu. Başbakan Dominique de Villepin ile Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’in desteklediği ilk iş sözleşmesi yasası mecliste kabul edilmişti. Hükümet çıkardığı CPE ile 26 yaşından küçük gençlerin işe girmelerini kolaylaştırılmasını hedefliyor. Yasa şirketlere işe aldıkları 26 yaşından küçükleri iki yıl süresince deneme ve gerektiğinde gerekçe göstermeksizin işten çıkarma hakkı veriyor. Gençler ve sendikalar bu yasa ile işverenlerin gençleri sömüreceğini savunurken hükümet bu yasa ile işsizliğin azalacağını iddia ediyor. Başbakan Villepin gençlerle dialog kurarak sorunları aşmak istemiş ancak karşı taraf görüşmeyi kabul etmemişti.

İçişleri Bakanı Sarkozy, “UMP’nin istediği ve beklediği Fransa için yararlı ve cesaret verici bir uzlaşı olması. Gençler yasayı adaletsiz buluyorsa dialog ve uzlaşı ile yanlış anlamaları kaldırmak gerekli.” dedi.