Sarkozy’nin sarayına davet ettiği Türk iş adamı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'da sorunlu banliyölerde çeşitli alanlarda başarılı olmuş 50 genci, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa’da sorunlu banliyölerde çeşitli alanlarda başarılı olmuş 50 genci, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı. Sorunlu banliyölere yapılacak yardımlarla ilgili projesini basına tanıtmadan önce kabul ettiği gençler arasında, Fransa’da ”özel yaratıcılık ödülüne” 2005 yılında layık görülen genç Türk iş adamı Mustafa Yıldız da yer aldı.

Yıldız, toplantı sonrası A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ”Sarkozy’nin politikalarını beğenmediğini, ancak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet edilmesinin de sevindirici olduğunu” söyledi. Sarkozy’nin ”Türkiye’nin AB üyeliğine karşıt tavrına üzüldüğünü” belirten Yıldız, ”Sarkozy, seçimlerden önce daha sert bir tavır izliyordu, biraz yumuşamış gibi gözüküyor. Ancak, Sarkozy iktidardayken Türkiye’nin AB’ye girmesi çok zor” dedi.

-YEREL SEÇİMLERE ADAY-

Mart ayında yapılacak yerele seçimlerde, Bordeaux kenti yakınlarındaki Cenon kasabası belediye meclis üyeliği için sol partilerin ortak listesinden aday gösterildiğini hatırlatan Yıldız, özellikle işsizlik sorununun çözümü ve ırkçılıkla mücadelede aktif bir tutum sergilemek istediğini söyledi. Yıldız, ”Benim gerçekte ne sağ, ne de sol siyasi eğilimim var, ancak bu seçimlerden sol listeden kazanma şansım daha fazla olduğu için onların listesinden aday oldum” dedi. Yıldız, Türk gençlerine eğitim konusuna daha fazla önem vermeleri ve mutlaka bir üniversite bitirmeleri tavsiyesinde bulundu. Yıldız, ”Fransa’da inşaatçı, ormancı, lokanta sahibi Türk çok fazla. Türk gençleri daha fazla okuyarak, doktorluk, mühendis ve mimarlık gibi mesleklere yönelirlerse sesimizi burada daha çok duyururuz” dedi.

İş hayatındaki başarısının devam ettiğini belirten Yıldız, şunları söyledi: ”Ödül aldığım 2005 yılında, yanımda 4 kişi çalışıyordu bu sayı şimdi 13’e çıktı. Yine 300 bin avro olan yıllık cirom 1 milyon 400 bin avroya çıktı. İş hayatımdaki başarıyı siyaset alanında da devam ettirmek istiyorum.”

Kendisine ait bir şirketi olan 28 yaşındaki Mustafa Yıldız’a, Çalışma Bakanlığı tarafından organize edilen ve Senato tarafından 2005 yılında ”özel yaratıcılık” ödülüyle birlikte 10 bin avro mükafat verilmişti. Ödül, Fransa’nın banliyölerinde, girişimci, yaratıcı ve kabiliyetli gençleri teşvik etmek amacıyla 2002 yılından bu yana veriliyor.