Sarkozy’nin temsilcisi Rum Kesimi’nde

Sarkozy'nin Özel Temsilcisi Büyükelçi Alain Le Roy, Akdeniz Birliği için Rum Kesimi'nde.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Özel Temsilcisi Büyükelçi Alain Le Roy, Sarkozy’nin, ”Akdeniz Birliği” kurulması önerisinin, ”Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde (AB) ilerlemesinde alternatif çözüm teşkil etmeyi amaçlamadığını” söyledi.

”Birlik, Türkiye için alternatif süreç teşkil etmiyor” diyen Roy, bu oluşumun kurulması halinde, ”Avrupa Birliği-Türkiye katılım müzakerelerine taraf olmayacağını” belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Özel Temsilcisi Büyükelçi Alain Le Roy, Sarkozy’nin, ”Akdeniz Birliği” kurulması önerisinin ileriye götürülmesi konusunda Kıbrıs Rum kesiminde temaslarda bulundu.

Rum basın haberlerine göre, Sarkozy’nin Özel Temsilcisi Roy, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozako Markulli ile Rum Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Averof Neofidu ve komite üyeleriyle bir araya geldi. Roy’a temaslarında, Fransa’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Nicholas Galey eşlik etti.

Büyükelçi Alain Le Roy, dün düzenlediği basın toplantısında, ”Akdeniz Birliği”nin İspanya ve İtalya tarafından aktif şekilde desteklendiğini ifade ederek, Sarkozy’nin ”Akdeniz Birliği” önerisinin, ”AB bünyesine alma/katma mantığına” değil, işbirliği mantığına dayalı olacağını kaydetti.

Roy, ”Akdeniz Birliği” önerisinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde ilerlemesinde alternatif çözüm teşkil etmeyi amaçlamadığını, bu oluşumun kurulması halinde, Avrupa Birliği-Türkiye katılım müzakerelerine taraf olmayacağını belirtti.

Basın toplantısında, Türkiye’de Dışişleri Bakanlığında yaptığı temaslara da atıfta bulunan Roy, Türkiye’nin 25 Akdeniz ülkesi içerisinde Fransız önerisini kabul etmeyen üç ülkeden biri olduğunu, diğer ülkelerin Suriye ve Lübnan olduğunu belirtti.

Roy, Türkiye’nin Birliğe katılma konusundaki itirazının esas nedeninin; Sarkozy’nin önerisini; ”Ankara’nın AB’ye katılımına karşı bir hareket” olarak addetmesinden kaynaklandığını söyledi.

Roy, Birlik ile ilgili yapılan açıklamalardan sonra Ankara’nın ilk baştaki yaklaşımını değiştirecek gibi göründüğünü de savundu.

Bu arada, Rum basını, Güney Kıbrıs’ın, ”Akdeniz Birliği”nin kurulması konusunda ”çok arzulu” olduğunu yazdı.