Şaron’un mezar yeri polemik konusu oldu

Kudüs'teki Hadasa Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un gömüleceği yer şimdidden tartışma konusu oldu.

İsrail Radyosu’na mektup hakkında açıklama yapan Federman, Şaron’un 5 yıl önce ölen eşi Lily Şaron’un, ailenin Sderot yakınlarındaki Havat Haş-Şikmim (Sycamore) çiftliğine defnedildiğini, fakat çiftliğin yasal bir mezarlık olmadığını vurguladı.

Federman, Bayan Şaron’un yattığı mezardan çıkarılması için mahkemeye yaptığı başvurunun reddedildiğini, fakat çiftliğin yasal bir mezarlık olmadığının kabul edildiğini söyledi.

Aşırı sağcı Federman, Ariel Şaron öldüğünde eşinin yanına gömülmesinin önüne geçilmesini istedi.

Federman, yaşam mücadelesi veren Şaron’un gömülmesi ile ilgili polemiğe girmekten rahatsızlık duyup duymadığı ile ilgili bir soruya, “Şaron, (Gazze Şeridi’ndeki Yahudi yerleşim birimi) Gush Katif’teki mezarları söktüğünde gözünü bile kırpmamıştı” cevabını verdi.

Sağlık Bakanı Jacob Edery ise adi ve çirkef olarak nitelendirdiği Federman’ın talebenin kendisini derinden sarstığını söyledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki 38 yıllık işgalini sona erdiren Başbakan Ariel Şaron, aşırı sağcı Yahudilerin sert tepkisiyle karşılaşmıştı.